Mazowieckie: maseczki w aptekach - co z dostępnością i cenami?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 kwietnia 2020 09:06

Od najbliższego czwartku (16 kwietnia) wszyscy będziemy zobowiązani do zakrywania twarzy w miejscach publicznych. Czy w aptekach w Warszawie i okolicach można kupić maseczki? W niektórych aptekach ich brakuje, w innych - szczególnie poza Warszawą - maseczki są, w cenie od 2,50 zł za sztukę.

Czy w aptekach w Warszawie i okolicach można kupić maseczki? Fot. Archiwum

- Wprowadzenie tej regulacji z pewnością zwiększy zainteresowanie pacjentów maskami ochronnymi - informuje Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej. - Widzimy, że już od kilku tygodni apteki mają trudności z zamówieniem tego asortymentu w hurtowniach, z uwagi na ich brak lub rażąco wysoką cenę - dodaje.

PAP zadzwonił do kilkunastu losowo wybranych aptek zarówno w Warszawie, jak i w okolicznych miejscowościach, żeby sprawdzić, czy można kupić maseczki.

Nie ma ich w aptekach sieci Cefarm w Warszawie. - Apteka nie ma w tej chwili żadnych masek - informuje farmaceuta. - Maski są niedostępne w tej chwili, ani jednorazowe, ani bawełniane - stwierdza. Podobnie wygląda sytuacja w sieci aptek DOZ.

Inaczej jest w aptece WAWA przy stacji metro centrum. Można tam dostać jednorazowe maski chirurgiczne i, jak zapewnia konsultant, w pozostałych aptekach tej sieci w Warszawie maski również powinny być dostępne. - Można kupić je pojedynczo za 7 zł sztukę lub w większym opakowaniu - 50 sztuk - mówi pracownik tej apteki.

Maseczki są też dostępne w dwóch spośród czterech aptek sieci Farm-Jed w Warszawie. W ofercie są maseczki chirurgiczne oraz trzywarstwowe maseczki ochronne w cenie od 2,50 zł do 10 zł za sztukę. Istnieje również opcja zakupu opakowania, w którym znajduje się 50 masek. Tutaj również nie wprowadzono limitów sprzedażowych.

W aptece Hibiskus przy ul. Puławskiej w Warszawie dostępne są maski jednorazowe flizelinowe i materiałowe, w cenach od 7 zł do 12 zł.

W gminach graniczących z Warszawą zaopatrzenie aptek jest zróżnicowane. W aptekach w Otwocku, Pruszkowie, Legionowie, Markach oraz Grodzisku Mazowieckim nie odnotowano znaczących braków w zaopatrzeniu. Dostępne są różne rodzaje jednorazowych maseczek chirurgicznych, wielokrotnego użytku (z możliwością prania) oraz z profesjonalnymi filtrami. Ceny maseczek wahają się od 2,50 zł do 12 zł za sztukę.

Znaczne braki w zaopatrzeniu deklarują apteki w Wołominie, gdzie występują wyraźne ograniczenia dostępności maseczek ochronnych.

Zgodnie z rozporządzeniem od 16 kwietnia w całej Polsce będzie obowiązywać konieczność zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Minister Łukasz Szumowski tłumaczy jednak, że do tego celu nie musi być wykorzystywana maseczka. Wystarczy chustka lub szalik.

Daria Kania, Jakub Mleczek - PAP

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum