Mazowieckie: jest raport nt. HIV i AIDS. LIczba zakażeń rośnie

Autor: RPP/Rynek Zdrowia • • 10 grudnia 2018 13:14

Zespół ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i zwalczania AIDS w Województwie Mazowieckim wydał raport, przedstawiający charakterystykę demograficzną i epidemiologiczną tej choroby. To druga tegoroczna wersja dokumentu.

Mazowieckie: jest raport nt. HIV i AIDS. LIczba zakażeń rośnie
"W województwie mazowieckim wzrost liczby zakażeń wystąpił głównie u mężczyzn, wśród których większość deklaruje kontakty homoseksualne." Fot. Shutterstock

Raport "Profilaktyka infekcji HIV i zwalczanie AIDS w województwie mazowieckim" podsumowuje podjęte w latach 2014-2016 działania dotyczące profilaktyki zdrowotnej, leczenia i wsparcia społecznego. Podobnie jak w pierwszej edycji raportu, celem autorów było określenie dostępnych zasobów oraz potrzeb wynikających z obecności zakażenia HIV w Polsce i na świecie - informuje Biuro Rzecznika Praw Pacjenta.

Jak czytamy w raporcie, nadal w Polsce i w województwie mazowieckim liczba zakażeń z roku na rok rośnie, ilość wykrywanych przypadków wzrasta wraz z liczbą wykonywanych testów, na które decydują się coraz częściej osoby podejmujące ryzykowne kontakty seksualne.

"W województwie mazowieckim wzrost liczby zakażeń wystąpił głównie u mężczyzn, wśród których większość deklaruje kontakty homoseksualne. Liczba zakażeń wśród kobiet w ostatnich trzech latach zmalała. Nadal istotnym problemem jest znaczny brak danych na temat dróg zakażenia. Wysoki przyrost liczby nowych zakażeń w krajach Europy Wschodniej, zwłaszcza na Ukrainie i Białorusi oraz rosnąca liczba osób migrujących z tych krajów do Polski może zmienić sytuację epidemiologiczną w kraju" - podaje raport.

Jedną z obserwacji jest fakt, że z uwagi na sytuację demograficzną populacja osób żyjących z HIV się starzeje. Wzrasta też liczba nowych zakażeń wśród osób po 50 r.ż.

Autorzy wskazują ponadto, że wskazana jest szeroka programowa edukacja seksualna w szkołach oraz działania edukacyjne w wybranych grupach: osoby starsze, grupy szczególnie narażone (mężczyźni utrzymujących kontakty seksualne z mężczyznami, osoby świadczących płatne usługi seksualne, imigranci).

W raporcie czytamy także, że obszar profilaktyki HIV pozostaje stale niedoinwestowany, co przekłada się na brak regularnych i długofalowych działań profilaktycznych i wzrost nowych zakażeń HIV.

Więcej: www.bpp.gov.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum