Mazowieckie: blokada drogi w proteście przeciwko zmianom w systemie ratownictwa

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 kwietnia 2011 11:51

W środę (20 kwietnia) przed południem mieszkańcy Przysuchy (województwo mazowieckie) rozpoczęli protest przeciwko zmianom w systemie ratownictwa medycznego. Blokada drogi krajowej nr 12 potrwa do godziny 13.

Mazowieckie: blokada drogi w proteście przeciwko zmianom w systemie ratownictwa
Zgodnie z nowym planem ratownictwa medycznego, który będzie obowiązywał od 1 lipca, powiat przysuski mają obsługiwać dwie karetki pogotowia w dzień i jedna w nocy. Do tej pory przez całą dobę przysuskie pogotowie dysponowało dwiema karetkami.

Jak powiedział Mirosław Pierzchała, jeden z organizatorów protestu, mieszkańcy Przysuchy i okolic chcą poprzez blokadę drogi zwrócić uwagę na swój problem. Protestujący będą przechodzić przez pasy w tę i z powrotem i co kilka minut przepuszczać samochody.

W ocenie lokalnej policji w blokadzie drogi bierze udział około 300 osób. Protest mieszkańców popierają pracownicy pogotowia ratunkowego w Przysusze, którzy uważają, że pozostawienie na noc tylko jednej karetki w mieście może zagrozić bezpieczeństwu pacjentów.

Według kierownik placówki Anny Kopijek, w porze nocnej często zdarza się, że pacjenci np. z zawałem czy udarem mózgu są wożeni do specjalistycznego szpitala w odległym o 46 km Radomiu. Wówczas karetka jest poza Przysuchą nawet kilka godzin.

W takiej sytuacji - według niej - jeśli na miejscu nie ma karetki, a np. wydarzyłby się wypadek, wówczas do poszkodowanego musiałoby przyjechać pogotowie z innych miejscowości, np. Radomia czy Opoczna. - A na to potrzeba około 30 minut. To stanowczo za długo - uważa kierownik pogotowia.

Michał Borkowski, pełnomocnik wojewody ds. ratownictwa medycznego przekonuje, że jedna karetka na noc w Przysusze zupełnie wystarczy. Takie przekonanie opiera m.in. na dokładnej analizie wyjazdów nocnych do pacjentów oraz pomiarze średniego czasu przejazdu karetki.

Obecnie pod opieką przysuskiego pogotowia jest 31,4 tys. pacjentów. Pogotowie w Przysusze nie obsługuje wszystkich mieszkańców terenu powiatu przysuskiego. Część z nich - w trzech gminach leżących blisko Nowego Miasta obsługuje jednostka pogotowia w tym mieście.

Borkowski zaznacza, że w przypadku braku karetki w Przysusze dyspozytorka pogotowia wzywa karetkę z najbliższej miejscowości. Pogotowie powinno przyjechać do chorego w ciągu maksymalnie 20 minut.

Zmiany w mazowieckim systemie ratownictwa zaczną obowiązywać w lipcu br. Reorganizacja ma przebiegać dwuetapowo. W pierwszym okresie liczba rejonów operacyjnych na terenie województwa zostanie zmniejszona z 43 do 29, co oznacza jednoczesne zwiększenie ich obszaru. Docelowo - od lipca 2012 roku rejonów ma być dziewięć.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum