Mazowieckie: bezpłatne szczepienia dla seniorów i gimnazjalistek

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 11 października 2010 12:41

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie dla seniorów oraz przeciwko wirusowi HPV - dla gimnazjalistek sfinansują władze miasta i gminy Grójec.

Szczepienia przeciwko sezonowej grypie rozpoczęły się w poniedziałek (11 października). Może być nimi objętych ok. 3,5 tys. mieszkańców, którzy ukończyli 65 lat.

– Z doświadczenia jednak wiemy, że na szczepienia zgłasza się znacznie mniej chętnych. Wiele starszych osób nadal nie jest przekonanych co do skuteczności szczepionek – mówi Janusz Gaweł z-ca burmistrza Grójca.

Według wiceburmistrza co roku gmina, licząca ok. 25 tys. mieszkańców, stara się wygospodarować pieniądze na profilaktykę zdrowotną. W ub. tygodniu rozpoczęły się także szczepienia dziewcząt przeciwko wirusowi HPV, odpowiedzialnemu m.in. za raka szyjki macicy. Z bezpłatnych szczepionek skorzystało ok. 250 14- i 15-latek z terenu miasta i gminy Grójec.

Szczepienia odbywają się w ramach gminnego programu przeciwdziałania rakowi szyjki macicy na lata 2010-2013, który został uchwalony przez Radę Miejską w Grójcu. Całkowity koszt zakupu szczepionek i wykonania szczepień w tym roku wyniesie blisko 149 tys. zł.

W 27 krajach świata szczepienia przeciw HPV są finansowane z pieniędzy publicznych. Obecnie koszt szczepionki w Polsce to ok. 1,5 tys. zł. Lekarze radzą, aby szczepić dziewczynki zanim rozpoczną współżycie płciowe.

Choć resort zdrowia nie refunduje szczepionki, kilkadziesiąt polskich samorządów finansuje już szczepienia przeciwko HPV z własnych środków, w ramach programów profilaktycznych. Szczepienie jest tylko jednym ze sposobów zapobiegania rakowi szyjki macicy i nie zwalnia z obowiązku wykonywania badań cytologicznych i innych działań profilaktycznych.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum