Mazowieckie: NFZ ogłasza konkurs na świadczenia rehabilitacyjne

Autor: MSX/Rynek Zdrowia • • 22 marca 2017 11:45

-  Chcemy poprawić dostęp do rehabilitacji i fizjoterapii wszędzie tam, gdzie był on trudniejszy. Dlatego zamierzamy zwiększyć pulę pieniędzy na świadczenia realizowane w miejscu zamieszkania chorego - informuje Filip Nowak, dyrektor Mazowieckiego OW NFZ.

Mazowieckie: NFZ ogłasza konkurs na świadczenia rehabilitacyjne
Na zdj. CKiR Konstancin-Jeziorna Sp. z o.o. Fot. Piotr Waniorek PTWP

Mazowiecki Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia ogłosił 20 marca br. konkurs na lekarską opiekę rehabilitacyjną oraz fizjoterapię ambulatoryjną. Oferty można składać do 3 kwietnia br. Rozstrzygnięcie konkursu jest przewidywane 14 czerwca br. Umowy z placówkami zostaną zawarte na pięć lat.

To pierwszy po sześciu latach konkurs na świadczenia rehabilitacyjne na Mazowszu. Poprzedni, przeprowadzony w 2014 roku, został unieważniony.

- Zainteresowanie rehabilitacją i fizjoterapią na Mazowszu na pewno będzie bardzo duże - przewiduje dyrektor Nowak. - Trzy lata temu dostaliśmy 700 ofert, teraz może być ich nawet 800-900. Placówki muszą rzetelnie opisać w ofercie kwalifikacje swoich pracowników, posiadany sprzęt, kompleksowość opieki - dodaje dyrektor.

- Chodzi o to, aby komisja konkursowa rozpatrująca oferty mogła wybrać faktycznie najlepszego realizatora. W porównaniu z poprzednimi konkursami o połowę mniej punktów będzie można zdobyć w kategorii cena, co pokazuje, że zależy nam na świadczeniach najlepszych, a nie najtańszych - wyjaśnia dyrektor.

Głównym założeniem ogłoszonego konkursu jest poprawa dostępności do świadczeń rehabilitacji i fizjoterapii, w przypadku których wystąpiły istotne różnice między poszczególnymi powiatami, oraz poprawa dostępności świadczeń realizowanych w domach pacjentów.

- Zdecydowaliśmy, że przynajmniej 8 proc. pieniędzy wydamy na świadczenia realizowane w miejscu zamieszkania chorego. Część osób ze względu na stan zdrowia nie jest bowiem w stanie dojeżdżać do placówki i rezygnuje z rehabilitacji - wyjaśnia dyrektor Nowak.

W drugim półroczu 2017 r. mazowiecki Fundusz planuje wydać ogółem na świadczenia rehabilitacyjne ponad 200 mln zł. Blisko 40 proc. przeznaczy na świadczenia lekarskiej opieki rehabilitacyjnej i fizjoterapię, pozostałe 60 proc. na rehabilitację i fizjoterapię realizowane w szpitalach, zarówno tych, które trafią do sieci, jak i spoza niej. Dla tych ostatnich planowane jest ogłoszenie konkursów pod koniec czerwca.

Nakłady na rehabilitację na Mazowszu w 2017 r. wzrosły z 409,5 mln zł w roku 2016 do kwoty 425,2 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum