Mazowiecki sanepid: w regionie są małe rozproszone ogniska lub pojedyncze przypadki zakażeń

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 września 2020 15:10

W woj. mazowieckim nie ma dużych ognisk epidemicznych - wskazuje rzecznik mazowieckiego sanepidu Joanna Narożniak, komentując wysoki piątkowy bilans zakażeń na Mazowszu.

Mazowiecki sanepid: w regionie są małe rozproszone ogniska lub pojedyncze przypadki zakażeń
Mazowsze jest trzeci dzień z rzędu na czele statystyk zakażeń Fot. Shutterstock

W piątek rano resort zdrowia poinformował o stwierdzeniu 1587 nowych przypadków koronawirusa, rekordowej dobowej liczbie zakażeń od początku epidemii. Najwięcej, 295 przypadków, zanotowano w woj. mazowieckim. Mazowsze jest trzeci dzień z rzędu na czele statystyk zakażeń: w czwartek stwierdzono w regionie 183 przypadki, a w środę 164.

- Ostatnie dni wskazują na to, że nie mamy dużych ognisk epidemicznych, powyżej 10 czy 15 osób, tylko raczej mamy do czynienia z coraz większą liczbą rozproszonych, małych ognisk rodzinnych lub wręcz pojedynczych przypadków zakażeń - stwierdziła rzecznik mazowieckiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.

- Są ogniska od 2 do 5 osób w rodzinach, zakładach pracy, szkołach, podmiotach leczniczych, po imprezach urodzinowych czy spotkaniach pracowników, np. odchodzących na emeryturę - przekazała Narożniak.

Zwróciła uwagę, że obecne przypadki zakażeń mają inny charakter niż wiosną, kiedy w województwie były duże ogniska w szpitalach czy w domach pomocy społecznej.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum