PAP/Rynek Zdrowia | 27-05-2020 13:05

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu ponownie ogniskiem SARS-CoV-2

Nowe przypadki koronawirusa stwierdzono u pacjentów i personelu w szpitalu Radomiu, który na przełomie marca i kwietnia był największym ogniskiem koronawirusa w regionie. Zakażenia potwierdzono u 17 pacjentów i 5 osób z personelu.

Zakażenia potwierdzono u 17 pacjentów i 5 osób z personelu Fot. Shutterstock

O nowych przypadkach koronawirusa w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu było prawdopodobnie wiadomo już kilka dni temu, szpital jednak - mimo pytań dziennikarzy - nie ujawniał tych informacji.

W środę rzeczniczka lecznicy Karolina Gajewska wysłała do mediów oficjalny komunikat, w którym poinformowała, że szpital wstrzymał przyjęcia nowych pacjentów na oddział neurologii oraz neurochirurgii. - Decyzja ta jest związana z pojawieniem się przypadków zakażeń koronawirusem wśród 17 pacjentów oraz 5 osób z personelu tych oddziałów - przekazała Gajewska.

- Pacjenci z dodatnim wynikiem na obecność SARS-CoV-2 są przenoszeni do szpitali jednoimiennych w Radomiu oraz Warszawie. Transport wszystkich chorych powinien zakończyć się w dniu dzisiejszym - poinformowała rzeczniczka. Dodała, że personel, który otrzymał dodatni wynik w kierunku SARS-CoV-2 przebywa w izolacji, a szpital oczekuje na wyniki ponad 500 pobranych wymazów.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu był na przełomie marca i kwietnia jednym z największych ognisk koronawirusa w Polsce. Informację o pierwszym przypadku lecznica podała 18 marca. Zachorował jeden z lekarzy z kadry kierowniczej. W następnych tygodniach liczba zakażonych wciąż wzrastała. Pozytywne testy miało blisko 230 osób z personelu i pacjentów. Szpital po kolei zamykał poszczególne oddziały. Na COVID-19 zmarł pracujący w lecznicy 46-letni fizjoterapeuta. Pod koniec kwietnia sytuacja ustabilizowała się. Rzeczniczka lecznicy informowała wówczas, że w szpitalu nie ma żadnych przypadków zakażeń.