Mazowiecka konsultant w dz. psychiatrii dziecięcej apeluje do dziennikarzy opisujących system

Autor: PTP/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2020 14:05

Wielu dziennikarzy wykorzystuje nieszczęścia dzieci i ich rodzin związane z chorobą psychiczną, a nawet z samobójstwem dziecka, w celu przedstawienia sensacyjnych wiadomości. To może przynieść wiele szkody pacjentom i ich rodzinom - ostrzega mazowiecka konsultant w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży dr Lidia Popek.

Konsultant zauważa, że został wzbudzony strach przed leczeniem psychiatrycznym Fot. Archiwum

Dr Lidia Popek jest autorką listu przesłanego na ręce rzecznika Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, w którym odniosła się do artykułu „Miłość w czasach zarazy” opublikowanego  w Portalu Onet.pl 3 lutego br. W liście specjalistka zwraca uwagę, że artykuł jest nieetyczny i może przynieść wiele szkody pacjentom i ich rodzinom.

Zaznacza, że w atmosferze, jaka powstała wokół psychiatrii dzieci i młodzieży w związku z tą publikacją, został wzbudzony lęk związany z leczeniem psychiatrycznym dzieci i samym zgłoszeniem się do szpitala psychiatrycznego. W jej ocenie może się to przełożyć na odkładanie w czasie konsultacji specjalistycznej, co zresztą już się dzieje, i to nie tylko z powodu braków kadrowych, ale też trudnej dla rodziców decyzji, jaką jest zazwyczaj konsultacja psychiatryczna ich dziecka. Jak wskazuje dr Popek, upływający czas najczęściej zaostrza sytuacje związane z pogorszeniem funkcjonowania psychicznego dzieci.

Specjalistka dodaje, że tekst artykułu zwiększa strach i niepokój przyszłych pacjentów i ich rodzin. Pierwsze sygnały już się pojawiły, kiedy rodzice wycofywali na przykład swoje zgody na leczenie farmakologiczne dzieci - zauważa mazowiecka konsultant.

Sprzeciwia się też, stawianiu znaku równości między homofobią i psychiatrią dzieci i młodzieży. Osoby homoseksualne to nie są osoby chore psychicznie - przypomina.

Więcej: psychiatria.org.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum