Mastalerz-Migas: powstają wytyczne leczenia pacjentów postcovidowych w POZ

Autor: PW/Rynek Zdrowia • • 06 kwietnia 2021 09:45

Konsultant krajowa w dz. medycyny rodzinnej dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas zapowiedziała, że wkrótce pojawią się wytyczne dotyczące postępowania w POZ z chorymi po przebytym Covid-19.

Mastalerz-Migas: powstają wytyczne leczenia pacjentów postcovidowych w POZ
Dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas: Będą wytyczne leczenia w podstawowej opiece zdrowotnej pacjentów po przebytym Covid-19. Fot. PTWP
  • Wytyczne dotyczące opieki nad pacjentem po Covid-19 w podstawowej opiece zdrowotnej są w trakcie opracowywania
  • Dr hab. Mastalerz-Migas: - Projekt opieki nad chorymi postcovidowymi jest już mocno zarysowany
  • Personel medyczny jest poddawany ogromnej presji psychicznej ze ze względu na skalę zgonów podczas epidemii Covid-19

Dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dz. medycyny rodzinnej zaznaczyła, że konieczne jest stworzenie wytycznych postępowania z pacjentami post-covidowymi, którzy zgłaszają liczne dolegliwości somatyczne, wymagają także opieki psychologicznej.

- Takie wytyczne mówiące o tym jak się zaopiekować w POZ pacjentem po Covid-19 są w trakcie opracowywania - powiedziała we wtorek (6 kwietnia) w radiu TOK FM.

Potrzebne poradnie postcovidowe i rehabilitacja

Konsultant krajowa podkreśliła, że bardzo dużą rolę w usprawnianiu pacjentów po przebytym Covid-19 powinni odegrać fizjoterapeuci, tym bardziej że ich umiejętności i kompetencje dotąd nie były w pełni wykorzystywane.

- W zakresie fizjoterapii są zasoby kadrowe, przez lata mówiliśmy, że te obszar niedoceniony i niedofinansowany. Wielu pacjentów dość długo czekało na rehabilitację - przypomniała, zaznaczając, że jeśli teraz zostaną uruchomione środki na rehabilitację postcovidową, to z pewnością umiejętności fizjoterapeutów będzie można lepiej wykorzystać i pomóc chorym po przebytym Covid-19 - powiedziała.

Drugą ważną kwestią - jak podkreśliła dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas - jest tworzenie poradni specjalistycznych postcovidowych, w których powinni uzyskać pomoc chorzy z utrzymującymi się problemami zdrowotnymi po przechorowaniu Covid-19.

Są już dobre przykłady opieki nad pacjentem pocovidowym

- Projekt opieki nad chorymi postcovidowymi jest mocno zarysowany - zapewniała konsultant krajowa. Jako dobry wzorzec podała przykład z Łodzi, gdzie już funkcjonuje specjalistyczna opieka postcovidowa. - Te rozwiązania można potraktować jako pilotaż. Będziemy próbowali je implementować w innych miejscach kraju - przekazała.

Odpowiadając na pytanie o braki kadrowe i przemęczenie personelu zaznaczyła, że jest on poddawany ogromnej presji psychicznej ze ze względu na skalę zgonów podczas epidemii Covid-19.

Liczba zgonów to ciężkie doświadczenie dla młodych lekarzy i pielęgniarek

- Na każdym dyżurze na oddziałach covidowych lekarze i pielęgniarki codziennie oglądają zgony. Dla wielu osób z personelu, szczególnie młodych, jest to niebywałe obciążenie psychiczne, z którym się wcześniej nie stykali - mówiła.

- Dużo młodych lekarzy i pielęgniarek pracowało dotąd w specjalizacjach, w których nie doświadczali tak dużego kontaktu z bezmiarem ludzkiego nieszczęścia - podkreśliła konsultant. Jej zdaniem personelowi medycznemu należy zapewnić opiekę psychologiczną.

Konsultant odpowiadała też na pytanie, co sądzi o wniosku p.o. szefa GIS Krzysztofa Saczki, skierowanym do Prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej o pozbawienie dr. Pawła Grzesiowskiego prawa wykonywania zawodu lekarza.

- Nie znam szczegółów tej sprawy, ale jestem zdumiona. Doktor Grzesiowski jest znany z ogromnej roli propagatora rzetelnej wiedzy medycznej w czasie pandemii - podkreśliła.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum