Marszałek pomorski: zabrałem z Włoch wnuczkę, nie złamałem przepisów

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2020 18:58

Pojechałem do Włoch, aby zabrać do siebie do domu 4,5-letnią wnuczką, nie złamałem żadnych przepisów - napisał w poniedziałek (30 marca) na Facebooku marszałek pomorski Mieczysław Struk, u którego wykryto zarażenie koronawirusem.

Struk: - Test wyszedł negatywny. Czułem się dobrze, dlatego wciąż pracowałem, choć dla bezpieczeństwa starałem się ograniczać bezpośredni kontakt.

Marszałek Mieczysław Struk - jak powiedział -  wraz z rozwojem epidemii zmniejszał do "niezbędnego minimum" liczbę bezpośrednich, służbowych spotkań. "Drugą sprawą jest to, że przybywało spotkań związanych z koronawirusem. Powołaliśmy sztab kryzysowy, zrobił to również Wojewoda, szpitale wojewódzkie są placówkami podległymi marszałkowi, wobec tego odbywały się liczne spotkania z ich przedstawicielami" - czytamy we wpisie Struka.

Podkreślił, że "cały czas stosowaliśmy się do zmieniających się w czasie zaleceń" Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

"Podnoszoną przez wielu kwestią są także moje podróże prywatne i służbowe. Na początku marca byłem w Brukseli, byłem także we Włoszech w dniach 7-8 marca. Wiem, że nie wszyscy mnie zrozumieją, ale poza byciem marszałkiem jestem też ojcem i dziadkiem. Dlatego pojechałem do Włoch by zabrać do siebie do domu moją małą, czteroipółletnią wnuczkę" - napisał marszałek pomorski.

Dodał, że po powrocie do Polski ściśle stosował się do zaleceń GIS.

"Nie poddawałem się kwarantannie, bo w tamtym czasie nie było jeszcze takiego wymogu, z własnej inicjatywy ograniczyłem spotkania z innymi do minimum, podczas tych, które odbyć musiałem, starałem się zachowywać większą odległość od rozmówcy. Obserwowałem swoje samopoczucie, i mimo że było dobre, to za namową bliskich oraz współpracowników poddałem się testowi na obecność koronawirusa. Test wyszedł negatywny. Do tego czułem się dobrze, dlatego wciąż pracowałem, choć dla bezpieczeństwa starałem się ograniczać bezpośredni kontakt" - wyjaśnił Struk.

Zaznaczył, że kiedy poczuł się gorzej natychmiast zdecydował o pracy zdalnej. "Od tego momentu pozostaję w izolacji. Poddałem się ponownie testowi - tym razem, jak już wiecie, wynik był pozytywny" - nadmienił.

"Zaistniała sytuacja jest dla mnie pod wieloma względami trudna i wiem, że mogę teraz zetknąć się z głosami krytyki. Ważne jest jednak to, że nie złamałem żadnych obowiązujących przepisów. Osobiście odczuwam też ulgę, że mojej wnuczki nie ma już we Włoszech, gdzie sytuacja tak bardzo się w ostatnich dniach pogorszyła" - oświadczył Struk.

U samorządowca wykryto koronawirusa w sobotę. Od niedzieli, po decyzji Sanepidu, przebywa w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Jego stan jest dobry.

W niedzielę pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego w Gdańsku sporządzili według wskazań Sanepidu i przekazali do tej instytucji listę wszystkich osób, które w ostatnim czasie miały bezpośredni kontakt z marszałkiem Strukiem.

Na liście znalazło się 47 urzędników oraz 15 innych osób. Sanepid już przekazał pracownikom urzędu informacje o nałożeniu na nich kwarantanny. Wszyscy mają obowiązek przebywać we wskazanym przez siebie miejscu zamieszkania bez możliwości wychodzenia na zewnątrz. Kwarantanną objęto również rodziny urzędników.

Budynek UMWP przy ul. Okopowej w Gdańsku jest w poniedziałek nieczynny z powodu wykonywanej wewnątrz dekontaminacji.

PAP - Robert Pietrzak

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum