Marsz Różowej Wstążki na ulicach Warszawy

Autor: PAP/RynekZdrowia • • 11 października 2008 21:36

- Na raka piersi zapada około 11 tys. Polek rocznie - jest to najczęstszy nowotwór złośliwy u kobiet. Jednak wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny, dlatego tak ważne jest przypominanie kobietom o regularnych badaniach kontrolnych - mówiła Elżbieta Kozik, prezes Stowarzyszenia "Amazonki" Warszawa- Centrum, jednego z organizatorów Marszu.

Także prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która objęła honorowy patronat nad Marszem, przekonywała, że nie wolno zapominać o systematycznych badaniach.

- Ratusz przeznaczył w tym roku 28 mln zł na profilaktykę - m.in. na badania kontrolne, zorganizowaliśmy także naukę samobadania piersi dla dziewcząt ze szkół średnich - poinformowała.

Marsz wyruszył z Nowego Światu, a zakończył się na Krakowskim Przedmieściu, gdzie ustawiono m.in. mammobus, w którym kobiety w wieku 50-69 lat mogły zrobić bezpłatną mammografię oraz stanowiska, w których, po zakupieniu produktów z różową wstążką (m.in. parasoli, okularów, filiżanek czy kosmetyków), wszystkie chętne panie miały możliwość poddaniu się badaniu USG piersi. Można było także porozmawiać z lekarzami onkologami.

Badania cieszyły się dużym zainteresowaniem. Część pań była rozczarowana, że mammografia dostępna jest tylko dla kobiet w określonym przedziale wiekowym. Do badań USG ustawiały się spore kolejki. Chciały je zrobić zarówno pacjentki leczące się już w poradniach onkologicznych, jak i te, które nigdy wcześniej nie badały piersi.

W Marszu uczestniczyły także amazonki na harleyach oraz grupa amazonek Nordic Walk, które przekonywały, że choroba nie musi ograniczać aktywnego życia. Marsze Różowej Wstążki odbywają się również w 14 innych miastach Polski, od 25 września do 18 października.

Szacuje się, że na raka piersi zapada średnio 1 na 20 kobiet. Bardziej narażone na chorobę są kobiety, których bliskie krewne cierpiały na raka piersi; przeszły operację usunięcia niezłośliwego guza z piersi; zaczęły miesiączkować przed 12. rokiem życia lub późno weszły w okres menopauzy (tj. po ukończeniu 50 lat); kobiety bezdzietne lub te, które urodziły pierwsze dziecko po trzydziestce; panie otyłe oraz te, których dieta jest bogata w tłuszcze zwierzęce

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum