Marlena Maląg: osoby z niepełnosprawnością umiarkowaną też będą uprzywilejowane w punktach szczepień

Autor: KM • Źródło: Rynek Zdrowia25 maja 2021 15:00

Od 25 maja rozszerzona zostaje grupa osób uprzywilejowanych w punktach szczepień o osoby z niepełnosprawnością umiarkowaną oraz o ich opiekunów - przekazała Marlena Maląg.

Marlena Maląg: osoby z niepełnosprawnością umiarkowaną też będą uprzywilejowane w punktach szczepień
Marlena Maląg przekonuje, że osoby z niepełnosprawnościami wymagają szczególnego wsparcia w dostępie do szczepień; Fot. Archiwum
  • Osoby z niepełnosprawnościami i osoby starsze wymagają szczególnego wsparcia w okresie pandemii
  • Minister Marlena Maląg: - od 25 maja poszerzamy grupę osób uprzywilejowanych w dostępie do szczepień o te, z niepełnosprawnością umiarkowaną i ich opiekunów
  • W ocenie Maląg zaszczepienie jak największej grupy Polaków pozwoli nam uchronić się od kolejnej, ewentualnej fali Covid-19

 

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wskazała, podczas konferencji prasowej, że osoby z niepełnosprawnościami i osoby starsze wymagają szczególnego wsparcia.

- Od samego początku rozpoczęliśmy szeroki program nazwany „solidarnościowym korpusem wsparcia seniorów”, dzięki któremu osoby potrzebujące wsparcia, zawsze mogły na nie liczyć. Dotyczyło to również programu szczepień - mówiła szefowa MRiPS.

Zaznaczyła, że na samym początku do szczepień zostali włączeni mieszkańcy i pracownicy domów pomocy społecznej a także pracownicy ośrodków pomocy społecznej.

- Zaszczepionych drugą dawką mamy ponad 90 proc. mieszkańców i  pracowników DPS-ów czy OPS-ów. Zachorowania są pojedyncze, sytuacja się diametralnie zmieniła, mieszkańcy mogą już spotykać się w odpowiednich warunkach ze swoimi najbliższymi, co jest bardzo ważne - wyjaśniła.

Kolejne grupy niepełnosprawnych z uproszczeniami w dostępie do szczepień

Szefowa MRiPS dodała też, że od 3 tygodni uprzywilejowane są także osoby z niepełnosprawnościami.

- Od 10 maja osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami, mogą zaszczepić się w punktach szczepień powszechnych bez kolejek i bez specjalnego zgłoszenia. Wystarczy, że zgłoszą się w dowolnym punkcie i zostaną wówczas zaszczepieni - podkreśliła Maląg.

- Od dzisiaj, 25 maja, do uprzywilejowanej grupy z niepełnosprawnościami poza stopniem znacznym, włączamy grupę osób z niepełnosprawnością umiarkowaną i ich opiekunów - przekazała.

Ułatwienia nastąpiły również na poziomie architektury budynków. - W punktach szczepień zadbaliśmy o to, aby przede wszystkim były zniwelowane bariery architektoniczne czy inne bariery, co pozwoli osobie niepełnosprawnej sprawnie przemieścić się na szczepienie - mówiła minister.

Pomoc dotyczy sytemu zachęt i ułatwień w dotarciu do szczepień

Do tej „szerokiej grupy osobnego wsparcia osób z niepełnosprawnościami” zostali włączeni również uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej, członkowie zakładów aktywności zawodowej, środowiskowych domów samopomocy, centrów integracji społecznej, klubów integracji społecznej.

Trafili tu także: uczniowie szkół specjalnych, gdzie jest praktyczna nauka zawodu, podopieczni ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych, a także uczestnicy programu „rehabilitacja 25 plus” czy mieszkańcy mieszkań wytchnieniowych.

Wsparcie polega przede wszystkim na tym, że kierownicy, którzy odpowiadają za funkcjonowanie tych jednostek, zbierają grupę osób zainteresowanych szczepieniem, przekonują do szczepień, pokazują, jak ważne są szczepienia i kontaktują się z wybranym punktem powszechnych szczepień - czy, jeżeli jest potrzeba, organizują szczepienie w placówce.

- Z tej zgłoszonej grupy zaszczepiło się już ok. 70 proc. - poinformowała minister Maląg.

Ułatwienia są potrzebne. Pozwolą zaszczepić jak największą liczbę osób

Szerokim wsparciem dalej pozostaną otoczone osoby starsze, osoby przynależące do domów i klubów seniora. - Również do tych osób będziemy docierali, aby tę grupę rozszerzać - mówiła minister.

- Przede wszystkim istotne jest to, żeby zaszczepiła się jak największa grupa Polaków, bo to pozwoli nam uchronić się od kolejnej ewentualnej fali. Pozwoli to także niwelować te negatywne skutki - dodała.

Minister obiecała również koordynować działania w taki sposób, „aby przede wszystkim sprawnie przebiegał cały proces szczepień” i „żeby nie był on utrudniony”. Zapewniła, że mobilne jednostki szczepień będą docierały do potrzebujących osób.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum