Marek Twardowski: wrocławski szpital nie ma prawa odmawiać leczenia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2010 17:11

Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym grozi wstrzymanie przyjmowania pacjentów i wykonywania zabiegów.

Marek Twardowski: wrocławski szpital nie ma prawa odmawiać leczenia

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 23 listopada Andrzej Zdeb, dyrektor Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego, któremu podlega klinika podlega, alarmował, że liczba i wartość wykonywanych procedur znacznie przekracza wartość kontraktu z NFZ.

Według dyrektora, łączna wartość wykonanych w naszym szpitalu, a niezapłaconych świadczeń medycznych w okresie od 2008 r. do końca października 2010 r. wynosi około 20 mln zł. Jak podkreślił, w szpitalu brakuje pieniędzy m.in. na zapłatę czy zakup środków medycznych, czy opłatę za media, a placówce grozi wstrzymanie przyjmowania pacjentów i wykonywania zabiegów.

Jak już pisaliśmy zdesperowany dyrektor szpitala wystąpił z oficjalnym pismem do prof. Alicji Chybickiej, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej, z poleceniem zaprzestania przeprowadzania nowych procedur medycznych, czyli przyjmowania kolejnych pacjentów. Prof. Chybicka odmówiła wykonania tego polecenia informując w piśmie do dyrekcji, że p { margin-bottom: 0.21cklinika „nie może zaprzestać rozpoczynania nowych procedur medycznych, gdyż są to procedury ratujące życie małych pacjentów”.

W ocenie wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego wrocławski szpital nie ma prawa odmawiać pacjentom leczenia.

– Zgodnie z obowiązującym prawem w Polsce, wszyscy muszą wykonywać procedury ratujące życie. Transplantacje np. szpiku są procedurami ratującymi życie. Nigdy się nie zdarzyło, żeby ten gmach – dopóki te procedury były opłacane przez ministra zdrowia – komukolwiek za taką procedurę nie zapłacił – powiedział Twardowski mając na myśli siedzibę i urząd Ministerstwa Zdrowia.

Dodał też, że procedury transplantacyjne zostały przekazane do Narodowego Funduszu Zdrowia o pozostają procedurami ratującymi życie.

– One są oczywiście drogie. Taka procedura transplantacji szpiku kosztuje ćwierć miliona. Ale NFZ, jeżeli nawet jest to już poza kontraktem,  oczywiście za to zapłaci, bo tak było do tej pory – zaznaczył.

Wiceminister dodał, że dyrektor wrocławskiego szpitala powinien spotkać się z dyrektorem wrocławskiego NFZ i wyjaśnić wątpliwości.

Według Joanny Mierzwińskiej, rzeczniczki Dolnośląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ klinika kierowna przez prof. Alicję Chybicką ma niezapłacone nadwykonania wynoszące 1,8 mln zł. Mierzwińska zapewniła, że Fundusz będzie płacił za świadczenia ratujących życie i nie zabraknie pieniędzy na leczenie dzieci z chorobą nowotworową.

– Pieniądze miały być zapłacone w grudniu, ale postaramy się przyśpieszyć procedury – dodała Mierzwińska.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum