Marek Twardowski: w chemioterapii niestandardowej coraz lepiej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2010 20:53

Wiceminister zdrowia poinformował, że w 2010 r. w chemioterapii niestandardowej "wiele się zmieni na korzyść pacjentów".

Marek Twardowski zapewnił, że nie ma programów terapeutycznych, w ramach których pacjent, który leczył się w roku 2009, nie mógłby się leczyć w roku 2010. 

– Wszyscy pacjenci mają prawo do kontynuacji terapii, które rozpoczęli w ub. r., i na takich samych prawach mają prawo ubiegania się o terapie, jeżeli zachorują w roku 2010 – podkreślił wiceminister zdrowia.

Zaznaczył, że minister zdrowia Ewa Kopacz podpisała kolejne rozporządzenie w sprawie chemioterapii niestandardowej i programów terapeutycznych. Od 15 stycznia 2010 r. w życie mają wejść programy dotyczące wtórnej nadczynności tarczycy w przypadku pacjentów hemodializowanych, a także podawania leku synagis, stosowanego u noworodków narażonych na zakażenie wirusem RSV.

Wiceminister dodał, że kilka terapii niestandardowych zostaje włączonych do programów terapeutycznych finansowanych przez NFZ, co sprawi, że pacjenci uzyskają łatwiejszy dostęp do tych świadczeń. Chodzi o leczenie raka piersi, przewlekłej białaczki szpikowej, nowotworu przewodu pokarmowego i reumatoidalnego zapalenia stawów oraz nowotworu nerki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum