Marek Haber: kwalifikacje pielęgniarek przy leczeniu zaćmy będą zmienione

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 marca 2012 17:20

Zabiegi leczenia jaskry i zaćmy w szpitalu nie wymagają obecności pielęgniarki wyspecjalizowanej do pracy na bloku operacyjnym, dlatego rozporządzenie w tej sprawie będzie zmienione - powiedział w czwartek (1 marca) w Sejmie wiceminister zdrowia Marek Haber.

Posłowie PO: Maciej Orzechowski i Paweł Arndt pytali wiceministra o rozporządzenia z 15 września ub. roku ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, które określa, że szpital, który leczy zaćmę i jaskrę, musi zatrudnić pielęgniarkę - specjalistę pielęgniarstwa operacyjnego.

Arndt ocenił, że ten wymóg może ograniczyć dostępność do świadczeń, gdyż będą go mogły spełnić tylko duże specjalistyczne szpitale. Zaznaczył, że zabiegi leczenia jaskry i zaćmy są jednymi z najczęściej wykonywanych, a jednocześnie mniej skomplikowanymi i niebezpiecznymi niż wiele innych zabiegów okulistycznych, np. przeszczep rogówki.

Haber powiedział, że wymóg ten nie jest konieczny, a MZ zmieni rozporządzenie w tej sprawie po zakończeniu kontraktowania szpitali, gdyż inaczej zostałyby unieważnione przeprowadzone już konkursy.

- NFZ będzie kontraktował świadczenia także w sytuacji, gdy szpital nie będzie mógł spełnić wymogu dotyczącego kwalifikacji pielęgniarki - zaznaczył. Dodał, że MZ poinformowało Fundusz, że ten wymóg jest nadregulacją.

Czytaj. Operacje jaskry i zaćmy: czy wprowadzenie pielęgniarki operacyjnej do zespołu zabiegowego jest konieczne?

Wiceminister powiedział, że z danych NFZ wynika, że w 15 wojewódzkich oddziałach NFZ (wszystkich jest 16) udało się zakontraktować świadczenia z wymogiem dotyczącym kwalifikacji pielęgniarek. Podkreślił też, że dostępność do świadczeń nie została ograniczona. Zaznaczył, że w Polsce pracuje 850 pielęgniarek - specjalistów pielęgniarstwa operacyjnego.

Projekt rozporządzenia, który obniży kwalifikacje pielęgniarki w przypadku świadczeń szpitalnych z zakresu leczenia jaskry i zaćmy, MZ ma przedstawić w ciągu kilku tygodni. Zgodnie z nim szpital będzie musiał zatrudnić pielęgniarkę instrumentariuszkę z udokumentowanym doświadczeniem.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum