Mamy zbyt konserwatywny system opieki okołoporodowej?

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 czerwca 2011 17:51

Rodzice potrzebują wsparcia, by zapewnić swoim małym pociechom bezpieczne dzieciństwo - przekonywali uczestnicy konferencji "Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci". Konferencję zorganizowała w piątek (17 czerwca) Fundacja Dzieci Niczyje.

Mamy zbyt konserwatywny system opieki okołoporodowej?

Konferencja, zorganizowana już po raz czwarty, poświęcona była m.in. standardom opieki nad dzieckiem i rodziną, a także promowaniu zasad dobrego rodzicielstwa.

Prezes Fundacji Dzieci Niczyje (FDN) dr Irena Kornatowska, psychiatra dziecięcy, podkreślała, że najlepszą szkołą rodzicielstwa są wzorce wyniesione z domu. Zwróciła jednak uwagę, że stare wzorce straciły już na aktualności, nowych jeszcze nie wypracowano, dlatego współcześni rodzice są często zagubieni, ponieważ zasady, jakimi kierowali się ich rodzice, nie zawsze przystają do obecnej rzeczywistości.

Anna Otffinowska z Fundacji "Rodzić po Ludzku" mówiła, że system opieki okołoporodowej jest "dość zakonserwowany", ponieważ w Polsce utarło się, że kobietami w ciąży opiekują się lekarze i choć mówi się, że ciąża to nie choroba, to często jest tak traktowana, zarówno przez przyszłe mamy, jak i ich otoczenie.

Jej zdaniem wiele może się zmienić w tej dziedzinie, jeśli właściwie realizowane będą standardy opieki okołoporodowej, opracowane przez resort zdrowia.

Według Otffinowskiej duże znaczenie mają zwłaszcza wizyty położnych środowiskowych, które jako pierwsze są w stanie zauważyć niepokojące sygnały, udzielić wsparcia czy skierować rodziców do właściwego specjalisty.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum