Mamy pierwszych lekarzy z certyfikatem profesjonalnego leczenia nadwagi i otyłości
W marcu 2018 r. z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością wystartował program certyfikacji lekarzy i akredytacji ośrodków leczących chorych na otyłość. W certyfikacji uczestniczy już ponad 900 lekarzy, a zakończyło go ponad 100 osób. O akredytację wystąpiły trzy ośrodki.

Jak mówi Rynkowi Zdrowia prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz, prezes Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością, program jest odpowiedzią na potrzeby społeczne. Wskazuje, że w Polsce stale rośnie liczba chorych na otyłość, w tym na otyłość III stopnia nazywaną śmiertelną, ale wciąż nie ma systemu skutecznego leczenia tej choroby.
- Należy podkreślić, że istnieją specjalizacje i systemy leczenia wszystkich powikłań otyłości, a leczenie przyczyny praktycznie nie istnieje. Wielu chorych poszukuje pomocy w miejscach, gdzie zamiast leczenia choroby odchudzają się i zamiast odnosić korzyści zdrowotnych stają się coraz bardziej chorzy. Chorzy na otyłość muszą mieć możliwość skutecznego, profesjonalnego leczenia zgodnego ze współczesną wiedzą medyczną - podkreśla prof. Olszanecka-Glinianowicz.
W jej opinii stworzenie profesjonalnych ośrodków leczenia otyłości uchroni te osoby przed tymi, którzy nie ponosząc żadnej odpowiedzialności obiecują im cuda, a tak naprawdę powodują pogorszenie ich stanu zdrowia i postęp choroby.
- W kilku krajach w ostatnich dwóch latach powstała specjalizacja lekarska z obesitologii i tworzone są systemy profesjonalnego leczenia otyłości. W Polsce mimo wieloletnich starań PTBO nie udało się na razie przekonać MZ do konieczności usankcjonowania takiej specjalizacji oraz tworzenia ośrodków leczenia otyłości. Dlatego PTBO postanowiło rozpocząć proces szkolenia lekarzy we własnym zakresie licząc na to, że w przyszłości przełoży się to na szybsze dostarczenie systemowi specjalistów w dziedzinie obesitologii - wyjaśnia prezes Towarzystwa.
Lekarze czekali na ten program
Wylicza, że w certyfikacji uczestniczy obecnie ponad 900 lekarzy, a ukończyło ją ponad 100 osób. O akredytację wystąpiły trzy ośrodki. Ich wnioski są w trakcie rozpatrywania przez zarząd PTBO.
- Liczba lekarzy zainteresowanych certyfikacją najlepiej świadczy o pozytywnym odbiorze programu. Lekarze dostrzegają potrzebę kształcenia się w zakresie obesitologii i tworzenia specjalistycznych ośrodków, w których obok lekarza chory będzie miał możliwość opieki całego zespołu terapeutycznego (dietetyka, rehabilitanta i psychologa).
Akredytowany ośrodek musi zapewniać choremu dostęp do wszystkich uznanych metod leczenia otyłości w tym do leczenia chirurgicznego oraz nie może zalecać metod leczenia nie potwierdzonych w badaniach naukowych - dodaje prof. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz.
Aby uzyskać certyfikat lekarz powinien przystąpić do szkolenia internetowego którego program obejmuje: 7 wykładów online, z których każdy zakończony jest testem. Szkolenia są bezpłatne! Zaliczenie wszystkich testów na, co najmniej, 80 proc. pozwala na zdobycie dokumentu poświadczającego umiejętności z zakresu profesjonalnego leczenia nadwagi i otyłości.
Ośrodek, który chce uzyskać akredytację w zakresie profesjonalnego leczenia nadwagi i otyłości powinien potwierdzić spełnienie określonych wymagań dotyczących personelu oraz wyposażenia placówki.
Na stronie www.certyfikacjaptbo.pl można znaleźć wszystkie informacje na temat programu. Znajduje się tam również lista certyfikowanych lekarzy oraz ośrodków. Na liście certyfikowanych lekarzy dominują specjaliści z wielkich miast: Gdańska, Wrocławia, Warszawy, ale są też - co cieszy - ci z mniejszych ośrodków: Skawiny, Morąga, Stróża, Sławna.
Najczęściej chcą ''odchudzać'' a nie leczyć
To informacja bardzo przydatna dla pacjentów, którzy potrzebują profesjonalnego leczenia nadwagi i otyłości. Magdalena Gajda, Społeczna Rzeczniczka Praw Osób Chorych na Otyłość, prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA zwraca uwagę, że w Polsce, paradoksalnie, dopiero chory na otyłość jest w ostatnim stadium choroby (otyłość III stopnia, tzw. otyłość olbrzymia) ma szansę na profesjonalne leczenie swojej choroby, a tą metodą jest chirurgia bariatryczna.
Chorzy z nadwagą i otyłością I i II stopnia trafiają najczęściej do osób, które chcą je "odchudzić", a nie leczyć. Zaledwie niecałe 10 proc. lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej ma jakąkolwiek wiedzę o otyłości i metodach jej leczeniach.
- To stanowczo za mało, biorąc pod uwagę, że na nadwagę i otyłość choruje już ok. 70 proc. polskiego społeczeństwa. Zdesperowane osoby z otyłością, albo same zaczynają się leczenie korzystając z metod poleconych przez znajomych, reklamowanych przez celebrytów, sięgając po niebezpieczne środki i terapie, albo trafiają do osób, które nie są uprawnione do leczenia nadwagi i otyłości - wyjaśnia Rynkowi Zdrowia Magdalena Gajda.
Podaje, że od 2014, kiedy powstała Fundacja Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA, wspólnie z Polskim Towarzystwem Badań nad Otyłością walczą o to, aby w Polsce wprowadzono specjalizację lekarza obesitologa, który wraz z zespołem specjalistów wspierających - dietetykiem, fizjoterapeutą, psychologiem, obejmie chorego na nadwagę/otyłość rzetelnym leczeniem.
- Niestety Ministerstwo Zdrowia pozostaje głuche na nasze apele. Dlatego uważam, że inicjatywa PTBO, aby wprowadzić kursy e-learningowe dla lekarzy jest bardzo dobrym rozwiązaniem - podkreśla prezes fundacji OD-WAGA.
Dodaje: - Dzięki lekarzom z certyfikatami w zakresie leczenia nadwagi i otyłości będziemy mogli zapewnić pacjentom dostęp do profesjonalnej terapii już na pierwszych etapach choroby otyłości. To bardzo ważny krok w kierunku tworzenia narodowego systemu leczenia i opieki nad chorymi na otyłość w Polsce.
Jak zwracać się do chorych na otyłość
Fundacja OD-WAGA jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz obrony praw człowieka, obywatelskich i pacjenckich osób chorych na otyłość. Do programy e-learningowego dla lekarzy wniosła warsztaty antydyskryminacyjne.
- To jedna z form naszej walki o traktowanie z szacunkiem osób z otyłością. Celem warsztatów jest edukacja: czym jest choroba otyłości w nowoczesnym ujęciu, jakie są bezpieczne metody leczenia tej choroby, a także jak mówić, pisać, pokazywać na ilustracjach chorobę otyłości i samych chorych, jak zwracać się do chorych, jak rozmawiać z nimi o chorobie, aby nie być posądzonym o dyskryminację i stygmatyzację tej grupy społecznej - wyjaśnia Gajda.
Warsztaty te fundacja realizuje m.in. dla pracowników instytucji publicznych, samorządów, szkół, firm komercyjnych, mediów, ale także do pracowników placówek medycznych. Pacjenci informują OD-WAGĘ, że relacje między chorymi na otyłość, a pracownikami szpitali, przychodni zdrowia etc. nie zawsze są poprawne.
Aby dokładnie zbadać ten obszar Fundacja realizuje teraz wspólnie z Zakładem Socjologii Medycyny i Patologii Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego pierwsze badania społeczne. Inicjatywa włączenia warsztatów antydyskryminacyjnych do szkolenia obesitologicznego dla lekarzy POZ wyszła od ekspertów PTBO, które wspiera działania Fundacji na rzecz godnego traktowania osób z otyłością.
- Jesteśmy przekonani, że informacje o tym np. z jakimi zachowaniami pacjentów z otyłością lekarze mogą się spotkać i jak na nie reagować, a także jak rozmawiać z pacjentem z otyłością o jego chorobie są cennym dopełnieniem wiedzy merytorycznej szkolenia - podsumowuje Magdalena Gajda.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)