Mamy baby boom, a pediatrów brak

Autor: Gazeta Wyborcza, SA/Rynek Zdrowia • • 16 lutego 2010 12:00

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci. Wobec niewielkiej liczby pediatrów, problemem może stać się opieka nad nimi.

Według wstępnych danych GUS, w 2009 r. urodziło się w Polsce 440 tysięcy dzieci, a liczba Polaków objętych opieką pediatryczną, czyli do siedemnastego roku życia na koniec 2008 roku wynosiła ponad 7 mln.

Tymczasem, jak podaje Naczelna Izba Lekarska,  niespełna 7500 pediatrów opiekuje się tak liczną grupą pacjentów. Przy tym, średnia wieku polskiego pediatry, według prof. Alicji Chybickiej, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, to 58 lat. A ponad 2000 tych specjalistów przekroczyło 65. rok życia.

Polskie Towarzystwo pediatryczne szacuje, że brakuje w naszym kraju ok. 4 tysięcy pediatrów. To nie wróży dobrze polskim dzieciom i profilaktyce zdrowotnej.  W Polsce zbyt późno rozpoznaje się u dzieci choroby przewlekłe. Wynika to m.in. z braku profilaktyki. Jedna trzecia dzieci w wieku 2-3 lat, nie jest badana. W wieku szkolnym, na skutek odejścia od medycyny szkolnej, odsetek ten dochodzi do 50 proc.

Skutek jest tylko jeden – 90 proc. polskich dzieci ma dolegliwości zdrowotne,  a umieralność dzieci i młodzieży w Polsce jest o 40 proc. większa niż w krajach starej Unii Europejskiej (na podstawie danych Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego).

Głównymi problemami młodych Polaków są otyłość, nadwaga, cukrzyca, nadciśnienie oraz próchnica. Powodem jest m.in. brak dostępu do lekarzy specjalistów, brak systematycznie prowadzonych programów profilaktycznych oraz opieki medycznej w szkołach. Nie we wszystkich przychodniach na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej przyjmują lekarze pediatrzy. Wizyta u specjalisty wymaga czekania w długiej kolejce.

Według prof. Jerzego Stańczyka z Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, ważną przyczyną zapaści polskiej pediatrii jest odsunięcie pediatrów od podstawowej opieki zdrowotnej i brak zainteresowania tą specjalnością wśród studentów medycyny.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum