Mammografia: dolegliwości w obrębie piersi nie są już przeszkodą

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2010 15:25

NFZ zmieniło kontrowersyjne zapisy w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów na profilaktyczne programy zdrowotne.

W 2009 r. z przesiewowej mammografii skorzystało blisko 900 tys. Polek.

Zgodnie z zarządzeniem obowiązującym od 1 stycznia 2010 r. do programu wykrywania raka nie kwalifikowały się pacjentki z „dolegliwościami w obrębie piersi”. Oznaczało to, że jeśli pacjentka w ankiecie wypełnianej przed badaniem przyzna się do „dolegliwości”, placówka nie otrzyma pieniędzy za wykonaną mammografię.

Lekarze podnieśli alarm, podkreślając, że prawie 80 proc. odczuwa dolegliwości fizjologiczne w obrębie piersi, wynikające np. ze zmian mastopatycznych lub stosowania terapii hormonalnej. Ponadto wiele kobiet przychodzi na badanie właśnie dlatego, że coś je niepokoi, a wykluczenie ich z programu zmniejsza szansę na wczesne wykrycie raka i szybkie podjęcie

Jak podaje Gazeta Wyborcza, w 2009 r. z przesiewowej mammografii skorzystało blisko 900 tys. Polek, przy czym ok. 20 proc. z nich zaznaczyło w ankiecie przed badaniem, że bolą je piersi.

29 stycznia 2010 r. prezes NFZ Jacek Paszkiewicz wydał zarządzenie zmieniające określenie warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju profilaktyczne programy zdrowotne. Znikął z niego zapis wykluczający pacjentki zgłaszające dolegliwości w obrębie piersi.

Więcej na stronie NFZ.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum