Mammobus Caritasu przebada 1400 pacjentek na Mazowszu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2009 18:31

Zgodnie z kontraktem podpisanym z Narodowym Funduszem Zdrowia mammmobus mazowieckiego oddziału Caritasu ma w tym roku przyjechać do pacjentek z trzech powiatów: radomskiego, białobrzeskiego i grójeckiego. Caritas może przeprowadzać akcje badań profilaktycznych także na obszarze, który nie jest objęty kontraktem, ale po uprzednim porozumieniu z NFZ.

Pacjentki z innych powiatów, do których do tej pory docierał mammobus Caritas, będą w tym roku korzystały głównie ze stacjonarnych badań mammograficznych w miejscowych placówkach służby zdrowia.

W latach ubiegłych w mammobusie Caritas wykonywano średnio od 4 do 5 tysiąca badań rocznie. W 2008 roku mobilny mammograf dotarł do ponad 60 małych miast i wsi na Mazowszu.

Z danych mazowieckiego oddziału NFZ wynika, że na Mazowszu funkcjonuje obecnie 8 mammobusów, a około 40 placówek dysponuje stacjonarnymi aparatami do mammografii.

W ub. roku w ramach programu profilaktyki raka piersi przebadano prawie 80 tys. mieszkanek Mazowsza w wieku od 50 do 69 lat. Na badanie finansowane przez Ministerstwo Zdrowia z roku na rok zgłasza się coraz więcej kobiet.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum