Mam Haka na Raka: młodzież walczy z rakiem płuc

Autor: JJX/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2011 13:03

W styczniu rozpoczął się kolejny etap akcji Mam Haka na Raka. Do końca lutego młodzież będzie prowadziła działania w regionach, aby przekonać społeczeństwo do badań profilaktycznych w kierunku raka płuc.

Mam Haka na Raka: młodzież walczy z rakiem płuc

Aż 670 zespołów z całej Polski będzie edukowało Polaków w zakresie profilaktyki raka płuca. Najwięcej w województwie dolnośląskim 91, następnie 76 zespołów w województwie mazowieckim i 71 w województwie śląskim.

Według statystyk Krajowego Rejestru Nowotworów to właśnie te trzy województwa przodują w zachorowalności i śmiertelności na nowotwór płuca.

W pierwszym etapie programu, trwającym do końca lutego, zespoły przeprowadzą działania edukacyjne w swoich regionach. Jednym z nowych elementów z jakim zmierzą się uczestnicy czwartej edycji Mam Haka na Raka jest organizacja Dnia Hakowicza.

Ustalono, że 4 luty, który powszechnie obchodzony jest na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem na stałe wpisze się w kalendarze „Hakowiczów".

Tego dnia wszystkie zespoły biorące udział w programie będą miały za zadanie m.in. organizację marszów na znak poparcia zachowań prozdrowotnych oraz podkreślenie znaczenia wykonywania badań profilaktycznych.

Po zakończeniu działań młodzież w formie sprawozdania prześle podsumowanie prowadzonych przez siebie akcji. Jury oceni prace, a następnie wyłoni 100 najlepszych zespołów, które zostaną zaproszone do udziału w warsztacie kreatywnym.

Zwycięzców poznam podczas uroczystej gali finałowej, a ich pomysł zostanie opracowany przez agencję reklamową. Ogólnopolska emisja kampanii społecznej to zwieńczenie całego programu Mam Haka na Raka.

Według danych European Cancer Observatory (ECO) Polska znajduje się na drugim miejscu wśród państw europejskich pod względem zapadalności i śmiertelności na raka płuca. W tym roku aż 3500 młodych ludzi będzie walczyło, aby zmienić te statystyki.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum