"Mam Haka na Raka" - czwarte starcie

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 23 listopada 2010 21:15

Ruszyła IV edycja Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży "Mam Haka na Raka". Tym razem akcja jest poświęcona profilaktyce raka płuca.

 "Mam Haka na Raka" - czwarte starcie

Ruszyła czwarta edycja Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży „Mam Haka na Raka”. Tym razem akcja jest poświęcona profilaktyce raka płuca.
Podczas konferencji prasowej (23 listopada br.) w Ministerstwie Zdrowia, podsumowano dotychczasowy dorobek programu oraz oficjalnie zainaugurowano jego kolejną edycję, poświęconą profilaktyce raka płuc – najczęściej występującemu nowotworowi złośliwemu.

Konferencja nieprzypadkowo odbyła się w listopadzie, bowiem na całym świecie miesiąc ten jest obchodzony jako Miesiąc Świadomości Raka Płuca.

Edukacja
Ideą programu „Mam Haka na Raka” jest edukacja młodzieży, tak, aby czuła się odpowiedzialna za zdrowie i życie, swoje i bliskich. Program ewoluował w kierunku ruchu społecznego.

– Wciąż zbyt mało ludzi zgłasza się na badania profilaktyczne. Możemy zmienić ten stan rzeczy, między innymi dlatego, że młodzież działa podczas takich akcji emocjonalne. To pokolenie, które umie mierzyć się z wyzwaniem zdrowotnym dzisiejszych czasów, jakim są choroby nowotworowe– mówi dr Janusz Meder, prezes Polskiej Unii Onkologii.

Jedną z kluczowych ról w programie odgrywają organizacje lekarskie, które prowadzą edukację młodzieży z zakresu minimum onkologicznego. W ich gestii leży także opieka merytoryczna nad przekazem kampanii społecznej. Studenci Zakładu Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wspierają program w ocenie prac młodzieży pod kątem merytorycznym. Działania uczniów na poziomie lokalnym wspierają: Związek Powiatów Polskich oraz Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich.

Efekty
Dotychczasowym efektem działań młodzieży są m.in. trzy kampanie społeczne promujące profilaktykę raka piersi (kampania „Wystarczy tak niewiele”), raka szyjki macicy („Nie pakuj się do trumny, zrób cytologię”) oraz raka prostaty („Nie krępuj się, zerwij z milczeniem”).

Dr Janusz Meder zwraca uwagę, że program – poza budowaniem społecznie odpowiedzialnego pokolenia – pozwala także przygotowywać młodzież do kolejnych etapów życia, edukacji wyższej i kariery zawodowej.

– Jestem przekonany, że dzięki programowi „Mam Haka na Raka” coraz więcej młodych osób zacznie się interesować medycyną. Nie mam wątpliwości, że pośród „hakowiczów” są przyszli lekarze. Wierzę, że wśród nich będą także onkolodzy, co przy deficycie tych specjalistów i zachorowalności na nowotwory byłoby bezcenne – dodaje dr Meder.

Program „Mam Haka na Raka” skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Odbywa się w ciągu całego roku szkolnego. Pierwszy etap rozpoczyna rejestracja zespołów do udziału w programie, która potrwa do 10 grudnia br.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum