×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Małopolskie: szpital psychiatryczny ma nowe poradnie i oddziały dzienne

Autor: GUBAŁA Katarzyna • Źródło: KG/Rynek Zdrowia   • 22 listopada 2017 15:25

Od początku listopada w Myślenicach i w Skawinie rozpoczęły działalność prowadzone przez Szpital Specjalistyczny im. dr. J. Babińskiego w Krakowie poradnie zdrowia psychicznego oraz oddziały dzienne. Uzupełniły one już istniejącą ofertę szpitala w postaci opieki domowej prowadzonej przez działające w tych miejscowościach Zespoły Leczenia Środowiskowego.

Małopolskie: szpital psychiatryczny ma nowe poradnie i oddziały dzienne
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podkreśla Maciej Bóbr, rzecznik prasowy Szpitala Specjalistycznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie, w ten sposób mieszkańcy cierpiące na zaburzenia psychiczne mają znacząco łatwiejszy dostęp do pełnej gamy bezpłatnych świadczeń w zakresie specjalistycznej opieki psychiatrycznej.

Wyjaśnia, że w okresach zaostrzeń objawów choroby nie zawsze hospitalizacja jest konieczna:

- Czasem wystarcza wizyta u lekarza w poradni zdrowia psychicznego, ewentualnie leczenie w oddziale dziennym, gdzie pacjent spędza w oddziale 6 do 8 godzin dziennie korzystając z konsultacji lekarza, psychoterapii, terapii zajęciowej i uczestnicząc w spotkaniach społeczności terapeutycznej, natomiast mieszka w domu.

W okresach remisji znajduje się pod opieką lekarza prowadzącego w poradni zdrowia psychicznego. W sytuacjach, gdy z różnych względów osoba taka ma trudności z opuszczeniem domu (wiek, niepełnosprawność lub np. stany lękowe), może korzystać z usług świadczonych przez Zespół Leczenia Środowiskowego, a więc okresowych wizyt lekarza, psychologa-terapeuty i częstszych zazwyczaj odwiedzin pielęgniarki psychiatrycznej.

Mieszkańcy Myślenic, Skawiny oraz okolic tych miejscowości cierpiący na zaburzenia psychiczne będą mieć teraz znacząco łatwiejszy dostęp do lekarza specjalisty oraz psychologa i pielęgniarki psychiatrycznej, po drugie korzystanie z systemu opieki koordynowanej, a więc pozostawanie pod opieką tego samego lekarza znanego pacjentowi i znającego pacjenta, bez względu na to, z której ze wspomnianych form leczenia korzysta.

Od listopada 2017 r. w strukturze Szpitala działają cztery nowe jednostki. Wszystkie należą do Centrum Zdrowia Psychicznego Małopolska Południe.

Są to:
- w Skawinie - Dzienny Oddział Psychiatryczny i Poradnia Zdrowia Psychicznego przy ul. Popiełuszki 17;
- w Myśleniach - Dzienny Oddział Psychiatryczny i Poradnia Zdrowia Psychicznego przy ul. Drogowców 6.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze