Małopolskie: szpital Babińskiego uruchamia trzy poradnie psychologiczne dla dzieci i młodzieży

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 15 maja 2020 10:10

Szpital Kliniczny im. dr. J. Babińskiego w Krakowie uruchamia trzy poradnie psychologiczne dla dzieci i młodzieży. To odpowiedź na dramatyczny brak placówek medycznych dla nieletnich, dotkniętych zaburzeniami psychicznymi, których gwałtowny wzrost spodziewany jest po okresie izolacji związanej z koronawirusem.

Wdrażana reforma opieki psychiatrycznej to odpowiedź na katastrofalny brak miejsc w placówkach dedykowanych najmłodszym oraz dramatyczny brak specjalistów. Fot. Fotolia

W czasach przed epidemią nauczyciele, obserwujący na co dzień uczniów dostrzegali na czas niepokojące zachowania i natychmiast kierowali ich do pedagoga lub psychologa. Teraz jest to niemożliwe. Jak mówi dr. hab. Maciej Pilecki, małopolski konsultant w dziedzinie psychiatrii dziecięcej, to może spowodować lawinę uczniów z depresją i innymi problemami zdrowia psychicznego - informuje Dziennik Polski.

W sukurs tej sytuacji może przyjść realizacja rozpoczętej w 2019 roku reformy psychiatrii dzieci i młodzieży, polegającej m.in. na wprowadzaniu trzystopniowego systemu opieki i powstaniu w całej Polsce 300 poradni psychologicznych dla najmłodszych.

Tylko w Małopolsce powstaje 20 takich poradni. W tym trzy uruchomione właśnie w szpitalu im. Babińskiego, poradnie w Szpitalu Uniwersyteckim i Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcy im. Św Ludwika, które są prekursorami wdrażanej reformy.

Więcej: dziennikpolski24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum