Małopolskie: symboliczne otwarcie oświęcimskiego hospicjum

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 października 2011 16:34

Budynek Hospicjum w Oświęcimiu jest już gotowy i w znacznej mierze wyposażony. Na razie otwarto go jednak tylko symbolicznie. Placówka najprawdopodobniej ruszy w miesiącach zimowych.

Małopolskie: symboliczne otwarcie oświęcimskiego hospicjum
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Helena Wisła, szefowa Fundacja Pomnik-Hospicjum Miastu Oświęcim, budującej placówkę zapewniła, że będzie się starała, aby pacjenci trafili do placówki jak najszybciej. Jak poinformowała, uroczystość odbywa się wcześniej ze względu na pogarszający się stan zdrowia głównego inicjatora budowy hospicjum, byłego więźnia Auschwitz, a po wojnie wybitnego aktora Augusta Kowalczyka.

- Niestety, w ostatnich dniach poczuł się gorzej i trafił do szpitala. Nie mógł być we wtorek z nami. Zastąpił go Jerzy Ulatowski, który trafił do Auschwitz jako 13-letnie dziecko z powstańczej Warszawy - powiedziała szefowa fundacji.

Helena Wisła powiedziała, że budynek jest już gotowy i w znacznej mierze wyposażony. Obecnie trwa między innymi rozliczanie dotacji z Unii Europejskiej. Po dopełnieniu formalności fundacja wystąpi do inspektora budowlanego o zgodę na użytkowanie obiektu. Założona zostanie również firma, która będzie świadczyła usługi medyczne w placówce. Rozpoczną się również starania o finansowanie zabiegów przez NFZ.

- Będziemy się starali, aby pierwsi pacjenci zostali przyjęci jak najszybciej - powiedziała. Uruchomienie hospicjum może jednak nastąpić dopiero zimą.

"Pomnik-Hospicjum Miastu Oświęcim" powstaje z inicjatywy środowisk byłych więźniów niemieckiego obozu Auschwitz. Upamiętnia miejscową ludność, która niosła im pomoc. Byli więźniowie nigdy nie zapomnieli, że często tylko dzięki ich pomocy przeżyli wojnę.

Oświęcimianie przekazywali im jedzenie, leki i odzież, pośredniczyli w wymianie informacji, pomagali w organizowaniu ucieczek i dawali schronienie uciekinierom. Wielu z nich przypłaciło odwagę życiem swoim, a nierzadko także swych rodzin.

Oświęcimskie hospicjum to piętrowy budynek z wewnętrznym dziedzińcem. Znajdą się w nim między innymi: oddział stacjonarnej opieki hospicyjnej, poradnia medycyny paliatywnej i biura. Oddział opieki stacjonarnej został zaprojektowany dla 22 pacjentów. W hospicjum pracowało będzie 18 osób personelu.

Szacunkowy koszt uruchomienia hospicjum to 6,7 mln zł. Budowa kosztowała 3,6 mln zł, z czego 2,3 mln zł dołożyła Unia Europejska. Pieniądze na ten cel przeznaczyły także Włosi, Niemcy i Szwajcarzy, a także Polska. Fundusze na wyposażenie przekazała Japonia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze