Małopolskie: straż pożarna też w systemie ratownictwa medycznego

Autor: Dziennik Polski, KR/Rynek Zdrowia • • 19 lutego 2013 14:16

Potrzeby 84 tys. mieszkańców Nowego Sącza i 200 tys. z powiatu nowosądeckiego zabezpiecza 9 zespołów ratowników. Do wezwań pogotowia ratunkowego dyspozytorzy muszą wysyłać wozy strażackie.

Małopolskie: straż pożarna też w systemie ratownictwa medycznego
Jak podaje Dziennik Polski, w ostatnich dniach do wezwań o pomoc dyspozytorzy musieli wysyłać wozy strażackie. Strażacy wyjechali udzielić pomocy m.in. mężczyznom z urazem nogi oraz niewyczuwalnym tętnem.

Józef Zygmunt, dyrektor Sądeckiego Pogotowia Ratunkowego, wskazuje, że decyzje dyspozytorów pogotowia były właściwe, ale straż pożarna w tak poważnych przypadkach nie udzieli pomocy w sposób, w jaki potrafi to zrobić zespół ratowniczy pogotowia z lekarzem. Zaznacza też, że gdy dyspozytornia była na miejscu, dokładnie orientowano się, gdzie są zespoły ratownicze i do jakich przypadków powinny pilniej dotrzeć.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Monika Frenkiel, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego podkreśla, że straż pożarna, tak jak pogotowie ratunkowe czy Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe i Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, są elementami systemu ratownictwa medycznego.

- Strażacy są przeszkoleni w udzielaniu pomocy medycznej i wyposażeni w odpowiedni sprzęt. Jeśli w okolicy miejsca zdarzenia, w którym na pomoc oczekuje poszkodowany nie ma karetki pogotowia, dyspozytor systemu może zdecydować o wysłaniu straży pożarnej do udzielenia pomocy - zwraca uwagę rzecznik Frenkiel.

Wyjaśnia też, że od jakiegoś czasu w Małopolsce funkcjonują scentralizowane dyspozytornie medyczne, co oznacza, że Nowy Sącz i powiat nowosądecki zabezpieczane są nie tylko przez te karetki, których miejsca stacjonowania znajdują się w granicach administracyjnych powiatu.

- Scentralizowana Dyspozytornia Medyczna nr 2, która obsługuje Nowy Sącz i powiat nowosądecki, ma do dyspozycji 37 zespołów wyjazdowych - informuje rzecznik wojewody.
 
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum