Małopolskie: rusza placówka dla niepełnosprawnych intelektualnie i psychicznie

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 12 stycznia 2012 14:19

Fundacja im. Brata Alberta uruchomiła Środowiskowy Dom Samopomocy w Radwanowicach k. Krakowa przeznaczony dla osób niepełnosprawnych intelektualnie i psychicznie. Jest to 28 placówka prowadzona przez tą instytucję.

Placówka mieści się w kompleksie "Dolina Słońca" w Radwanowicach, tworzonym wspólnie przez Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko oraz Fundację im. Brata Alberta. Do nowego budynku przeniosła się też świetlica terapeutyczna, korzystająca do tej pory z budynku dawnej stajni.

Jak wyjaśnił podczas czwartkowej (12 stycznia) uroczystości otwarcia placówki prezes fundacji ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, korzystać z niej będą 32 osoby niepełnosprawne intelektualnie oraz z zaburzeniami psychicznymi, mieszkające na terenie dwóch podkrakowskich gmin: Zabierzowa i Krzeszowic.

- Są to osoby ze środowiska wiejskiego, często zaniedbane, odizolowane od społeczeństwa, żyjące w czterech ścianach. Teraz będą przywożone do nas na zajęcia, co daje możliwość ich ponownego powrotu do społeczeństwa poprzez terapię - wyjaśnił ks. Isakowicz-Zaleski.

Podkreślił, że uruchomienie nowej placówki było możliwe dzięki współpracy i wsparciu ze strony Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz gmin Zabierzów i Krzeszowice.

Pomysłodawczyni "Doliny Słońca" Anna Dymna przypomniała, że "Dolina Słońca" w podkrakowskich Radwanowicach składa się z pięciu budynków przeznaczonych dla około 200 osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Dwa z nich należą do Fundacji Mimo Wszystko, dwa - Fundacji im. Brata Alberta, a jeden jest wspólny. Obiekty powstały na ziemi przekazanej przez Fundację Brata Alberta, głównie z pieniędzy ofiarowanych przez Polaków w ramach 1 proc. odpisu podatkowego na organizacje pożytku publicznego.

Dodała, że budowa całego kompleksu została zakończona, teraz pozostaje jego wyposażenie. Fundacje poszukuje sponsorów.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum