Małopolskie: rośnie liczba przypadków boreliozy. Jest ich tu najwięcej w Polsce

Autor: Dziennik Polski/ Rynek Zdrowia • • 12 sierpnia 2019 12:00

Tylko od początku br. małopolski sanepid odnotował 831 przypadków boreliozy w regionie. W pierwszym kwartale ub.r. były to 432 zachorowania. W 2016 r. w analogicznym okresie zachorowały 304 osoby, a w 2017 r. - 502.

Małopolskie: rośnie liczba przypadków boreliozy. Jest ich tu najwięcej w Polsce
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kleszcze i choroby, które one przenoszą, takie jak borelioza i odkleszczowe zapalenie mózgu, stają się groźne przez cały rok. Jednak większość, bo aż 80 proc. nowych przypadków boreliozy, jest notowana w czerwcu i lipcu. Kleszcze atakują nie tylko w parkach i lasach, ale zagnieżdżają się na miejskich skwerach i trawnikach, tworząc tam trwałe siedliska. Jedna samica kleszcza jest w stanie złożyć nawet 6 tys. jaj - informuje Dziennik Polski.

Jak zauważa Jacek Żak, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krakowie, zapadalność na boreliozę w Małopolskiem jest znacząco wyższa od notowanej w kraju. Wzrost liczby rejestrowanych przypadków boreliozy widoczny jest jednak w całej Polsce. Wynikać to może m.in. ze zwiększenia świadomości społeczeństwa oraz coraz lepszego dostępu do diagnostyki laboratoryjnej, dzięki której choroba jest częściej diagnozowana.

Lekarze zwracają uwagę na konieczność szybkiej interwencji, bowiem zakażenie boreliozą może nastąpić, jeśli kleszcz przebywa w skórze co najmniej 24 godziny. Przeciwko zapaleniu opon mózgowych przenoszonemu przez te pajęczaki można się zaszczepić. Przeciwko boreliozie szczepionki nie ma.

Rozprzestrzenianie się kleszczy jest niestety nieuniknione, na co wpływają gwałtowne skoki temperatury, łagodniejsze zimy, zacieranie się pór roku, tj. zjawiska, które obserwujemy obecnie.

Więcej: dziennikpolski24.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze