PAP/Rynek Zdrowia | 20-10-2011 17:22

Małopolskie: otwarto hospicjum dla dzieci w Zakopanem

Zakopiańskie Centrum Wolontariatu (ZCW) oraz filia Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci rozpoczęły w czwartek (20 października) swoją działalność w mieście pod Giewontem.

Instytucja zajmie się organizacją pracy wolontariuszy i zaopiekuje się osobami potrzebującymi wsparcia z terenu Podhala.

Wojciech Glac - wiceprezes zarządu Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci - chce, by Centrum było miejscem, gdzie spotykać się będą uśmiechnięci ludzie, którzy chcą poświęcać swój czas, zapał i energię na rzecz innych.

- ZCW będzie również miejscem prowadzenia szkoleń i konferencji ze specjalistami i praktykami z zakresu działalności organizacji pozarządowych - dodał.

Jak powiedział, filia Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci (MHD) jest odpowiedzią na rosnące potrzeby opieki nad nieuleczalnie chorymi dziećmi w ich domach na terenie Podhala.

MHD sprawuje opiekę nad swoimi pacjentami i ich rodzinami na terenie całej Małopolski. Zakopiański oddział MHD powstał, by objąć opieką jeszcze większą niż dotąd grupę małych pacjentów z Podhala, a obecnej grupie zapewnić jeszcze większy komfort i bezpieczeństwo.

- Oprócz wysokospecjalistycznej opieki medycznej, świadczonej przez personel MHD, chcemy, by nasi pacjenci mogli zawsze liczyć na pomoc wolontariuszy, co przez odległość od Krakowa (100 km) bywało dotąd utrudnione - wyjaśnił Glac.

ZCW jest wspólną inicjatywą Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci i Urzędu Miasta Zakopane. Prace nad utworzeniem Zakopiańskiego Centrum Wolontariatu rozpoczęły się blisko trzy lata temu.