Małopolskie: oddział NFZ odpowiada na uwagi ws. okulistyki w Nowym Targu

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 23 stycznia 2012 08:58

Oddział Funduszu w Krakowie podaje, że informacja o tym, iż NZOZ Oko-Test nie podpisał kontraktu z NFZ, gdyż nie posiada własnego bloku operacyjnego, jest nieprawdziwa.

Jak informuje Jolanta Pulchna, rzecznik Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, oddział Funduszu w Krakowie nie twierdził i nie twierdzi, że Oko-Test stracił umowę, ponieważ "nie posiada własnego bloku operacyjnego”. Podkreśla, że informacja, jaką podała PAP, przypisując ją MOW NFZ nie jest prawdziwa.

Prawidłowa odpowiedź małopolskiego oddziału Funduszu brzmiała:

''Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 3 listopada 2011 roku zmieniającym rozporządzenie ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego -  placówka mająca umowę na chirurgię jednego dnia musi zapewniać w miejscu udzielania świadczeń bloku operacyjny. Każdy ze świadczeniodawców znał ten przepis i idące w ślad za nim zarządzenie prezesa NFZ. Zaostrzone wymogi wobec placówek realizujących chirurgię jednodniową wynikają z faktu, że środki finansowe przeznaczane na ten typ świadczeń są jedynie niewiele niższe od środków na leczenie szpitalne powinny, więc odpowiadać im wysokie wymagania.''

Rzecznik podaje, że NZOZ Oko-Test jest najemcą sali operacyjnej wchodzącej w skład bloku operacyjnego w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu.

- Tymczasem zgodnie z przepisami niedopuszczalnym jest, aby szpital, mający umowę na udzielanie świadczeń całodobowych, niezależnie od ilości sal operacyjnych wynajmował część bloku operacyjnego. Szpital musi bowiem zabezpieczyć 24-godzinną dostępność bloku operacyjnego do własnych celów. Tego samego bloku operacyjnego nie może więc być równocześnie użytkownikiem Szpital w Nowym Targu i Oko-Test - informuje Jolanta Pulchna.

Przyznaje, że w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie, placówka z umową na jednodniową okulistykę, wynajmuje sale operacyjne w szpitalu.

- Jest to możliwe, bo szpital posiada wydzielone infrastrukturalnie dwa bloki operacyjne: jeden na potrzeby własnej umowy z NFZ, drugi na potrzeby umowy chirurgii jednego dnia. Innym przykładem pojawiającym się w Małopolsce jest też sytuacja, gdy szpital podpisał umowę z NFZ na chirurgię jednego dnia, a z placówką realizującą zabiegi leczenia zaćmy podpisał umowę na podwykonawstwo - wyjaśnia rzecznik MOW NFZ.

Podaje też, że MOW NFZ zabezpieczył środki finansowe na operacyjne leczenie zaćmy dla mieszkańców Nowego Targu. Wkrótce ogłoszony zostanie konkurs ofert na ten typ świadczeń.  Może w nim wziąć udział każda placówka spełniająca wymogi określone przepisami. Także Oko-Test jeśli np. zdecyduje się na stworzenie bloku lub Szpital w Nowym Targu, jeśli dojdzie do porozumienia z Oko-Test i podpisze umowę na podwykonawstwo lub wydzieli dodatkowy blok operacyjny.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum