Małopolskie: kolejne samorządy chcą przystąpić do programu telemedycznego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 sierpnia 2019 13:04

31 gmin i sześć powiatów zamierza włączyć się do innowacyjnego projektu Małopolski Tele-Anioł. W jego ramach osoby niesamodzielne z powodu złego stanu zdrowia, niepełnosprawności lub podeszłego wieku znajdą się pod zdalną opieką.

Małopolskie: kolejne samorządy chcą przystąpić do programu telemedycznego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Osoby uczestniczące w programie otrzymują specjalne opaski przypominające z wyglądu zegarek elektroniczny. W nagłych sytuacjach umożliwiają one wezwanie pomocy.

Według władz województwa jest to największy taki projekt w Polsce. Uczestniczą w nim 94 małopolskie gminy, w których pod opieką znajduje się blisko 10 tys. mieszkańców.

W piątek w Krakowie odbyło się uroczyste podpisanie listów intencyjnych wspierających dalszą realizację przedsięwzięcia. Podpisali je przedstawiciele 31 gmin i sześciu powiatów.

Jak podkreśliła Marta Malec-Lech z zarządu województwa, ten innowacyjny projekt, którego celem jest objęcie opieką niesamodzielnych osób mieszkających w Małopolsce, zasięgiem objął już wiele osób, ale rekrutacja wciąż trwa. - Aby dotrzeć do kolejnych potrzebujących wsparcia, władze województwa zaprosiły do współpracy lokalnych partnerów, którzy pomogą w promocji przedsięwzięcia i w rekrutacji nowych uczestników - zaznaczyła.

- Małopolski Tele-Anioł wspiera osoby najbardziej potrzebujące w naszym województwie, które z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności potrzebują pomocy. Zapewnia realną opiekę między innymi dzięki opasce bezpieczeństwa. Jest lekka i łatwa w obsłudze i przede wszystkim ratuje życie - dodała Malec-Lech.

Urządzenie przypomina z wyglądu zegarek elektroniczny, ale działa jak telefon komórkowy. Zamiast wyświetlacza, ma trzy przyciski. Żeby wezwać pomoc w nagłych przypadkach, trzeba wcisnąć i przytrzymać przez kilka sekund czerwony przycisk z napisem "SOS". Urządzenie połączy się z Centrum Teleopieki, w którym całodobowo pracują ratownicy medyczni. Opaska ma wbudowany mikrofon i głośnik, więc można swobodnie rozmawiać. Jest ona wyposażona także w kartę SIM oraz w indywidualny numer i można zadzwonić do jej właściciela.

Żeby odebrać połączenie, posiadacz opaski musi nacisnąć zielony przycisk. Trzeci, żółty przycisk z symbolem "ludzi", służy do odsłuchiwania komunikatów, m.in. o aktualnej godzinie i o liczbie przebytych kroków. Opaska jest wyposażone także w dodatkowe funkcje: czujnik upadku, GPS, lokalizator położenia opaski i w czujnik tętna. Detektor upadku będzie aktywowany dla niektórych osób - dzięki niemu Centrum Teleopieki otrzyma sygnał, że stało się coś złego. Podobnie będzie w przypadku obniżenia lub znacznego podwyższenia tętna.

W piątek listy intencyjne o dołączeniu do programu podpisały gminy: Bobowa, Brzesko, Chełmiec, Czernichów, Dębno, Dobra, Iwanowice, Kęty, Klucze, Korzenna, Książ Wielki, Lanckorona, Liszki, Łabowa, Łącko, Łużna, Michałowice, Moszczenica, Mszana Dolna, Muszyna, Nowe Brzesko, Pcim, Raba Wyżna, Ropa, Rzezawa, Spytkowice, Szczawnica, Świątniki Górne, Wietrzychowice, Zakliczyn, Żegocina, a także powiaty: bocheński, dąbrowski, miechowski, myślenicki, olkuski i suski.

Całkowity koszt projektu wynosi ponad 38 mln zł, z czego blisko 32,5 mln zł stanowią fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Rafał Grzyb (PAP)

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze