Małopolskie: kolejne łóżka dla pacjentów z COVID-19 – w Chrzanowie i Oświęcimiu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 października 2020 07:30

Od 26 października szpital w Chrzanowie przeznaczy dla pacjentów z COVID-19 m.in. 80 łóżek i dwa stanowiska intensywnej terapii, a szpital w Oświęcimiu 75 łóżek i kilkanaście kolejnych stanowisk z respiratorami - takie są ustalenia po spotkaniu wojewody z dyrektorami tych placówek.

Małopolskie: kolejne łóżka dla pacjentów z COVID-19 – w Chrzanowie i Oświęcimiu
W szpitalu w Oświęcimiu liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 ma wynieść 75, a dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia będzie przygotowanych 10 izolatek. Fot. Katarzyna Gubała/PTWP

Jak poinformowało biuro prasowe Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego we wtorek wojewoda małopolski Łukasza Kmita i wicewojewodowie Zbigniew Starzec i Józef Leśniak spotkali się z dyrektorami szpitali w Oświęcimiu Edwardem Piechulkiem i w Chrzanowie Arturem Baranowskim. Tematem rozmowy była strategia walki z koronawirusem dla Małopolski Zachodniej.

Podczas spotkania podjęto decyzję, że od poniedziałku 26 października placówka w Chrzanowie przeznaczy dla pacjentów z COVID-19 80 łóżek, dwa stanowiska intensywnej terapii i siedem łóżek dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia.

W szpitalu w Oświęcimiu liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 ma wynieść 75, a dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia będzie przygotowanych 10 izolatek. W placówce tej z sześciu do 20 zwiększy się liczba stanowisk intensywnej terapii.

- I to właśnie ten szpital będzie pełnił wiodącą rolę w regionie w zakresie intensywnej terapii, jeśli chodzi o walkę z koronawirusem - podało biuro prasowe.

- To modelowy przykład współpracy w regionie, w sąsiadujących powiatach. Małopolska Zachodnia otrzymuje realne wsparcie oparte na ścisłym współdziałaniu dwóch szpitali - podkreślił wojewoda Łukasz Kmita.

Na spotkaniu uzgodniono także, że w przypadku dalszej eskalacji epidemii podjęta zostanie decyzja o zwiększeniu o 60 liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19 w ZOZ w Oświęcimiu. Będzie się to wiązać z koniecznością przekształcenia oddziału internistycznego w tej placówce. W takiej sytuacji Szpital Powiatowy w Chrzanowie przejmie w całości "niecovidowych" pacjentów internistycznych z Małopolski Zachodniej.

We wtorek badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 1492 mieszkańców Małopolski. Aż 25 osób zmarło. Według informacji podanych przez Małopolski Urząd Wojewódzki w regionie zajętych było 1314 łóżek z 1824 przygotowanych dla pacjentów z COVID-19 oraz 132 ze 153 respiratorów.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum