Małopolskie: karetka z dwoma ratownikami to za mało

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 30 czerwca 2011 10:19

Od 1 lipca w Jabłonce (województwo małopolskie) będzie jeździła karetka pogotowia bez lekarza, tylko z dwoma ratownikami. Lekarze przewidują, że dla ratownictwa medycznego powiatu nowotarskiego będzie to dużym problemem.

Małopolskie: karetka z dwoma ratownikami to za mało
Jak podaje "Dziennik Polski", obawy zgłaszają lekarze, którzy uważają, że ratownicy nie mogąc stawiać diagnozy, będą wozić każdego pacjenta na SOR. Kierowcy zwracają uwagę, że ratownicy nie mają dużego doświadczenia w kierowaniu pojazdem uprzywilejowanym.

Wójt gminy protestuje, podkreślając, że konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa 35 tysięcy mieszkańcom, ale i turystom, ludziom przyjeżdżającym na jarmarki, także ze Słowacji. Uważa, że niezbędne jest, aby w Jabłonce stacjonowało specjalistyczne pogotowie ratunkowe.

Jacek Imioło, dyrektor ds. lecznictwa Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II nie ukrywa, że brak lekarzy w karetce na Orawie będzie wbrew ustawie o ratownictwie medycznym. Czas dojazdu do szpitala w terenie zabudowanym nie może być dłuższy niż 8 minut, a w niezabudowanym - 20 minut, tymczasem odległość z najodleglejszego miejsca Orawy do szpitala w Nowym Targu to aż 66 km drogi.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum