×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole

Małopolskie: coraz więcej dzieci choruje na zapalenie płuc

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia06 lutego 2014 09:21Aktualizacja: 06 lutego 2014 09:22

Na 36 łóżek oddziału pediatrii Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu, 30 zajmują dzieci chore na zapalenie płuc. Dyrektor placówki Artur Puszko ocenia, że dawno nie było takiej sytuacji.

Małopolskie: coraz więcej dzieci choruje na zapalenie płuc
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Kilka dni temu szpital zdecydował o ograniczeniu odwiedzin na pediatrii. Stara się do minimum zmniejszyć kontakty pacjentów z osobami z zewnątrz. Zapalenie płuc jest szczególnie niebezpieczne u maluchów do drugiego roku życia, które mają jeszcze słabo wykształcony układ odpornościowy - informuje Gazeta Krakowska.

Sto procent obłożenia ma także 18-łóżkowy oddział pediatryczny szpitala w Krynicy-Zdroju. Większość jego pacjentów to dzieci z rozpoznanym, groźnym zapaleniem płuc. Podobnie jest w Limanowej. Dramatyczna sytuacja panuje w Gorlicach. Tamtejszy oddział teoretycznie może przyjąć 23 pacjentów, ale leczy obecnie 36. Z powodu lawinowo rosnącej liczby dzieci z chorobami górnych dróg oddechowych, w tym zapaleniem płuc, trzeba było pilnie dostawić dodatkowe łóżka.

Zdaniem specjalistów chorób zakaźnych zwiększoną zachorowalność na choroby górnych dróg oddechowych spowodowały anomalia pogodowe (wyjątkowo ciepły grudzień i styczeń) które nie pozwoliły "usnąć" groźnym drobnoustrojom. 

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

    Najnowsze