Małopolskie: chcą odczarować Kobierzyn, by nie kojarzył się tylko z ''psychiatrykiem''

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 13 maja 2017 14:10

Przed dwoma laty powstała Fundacja Revita Kraków-Kobierzyn. Jej celem jest rewitalizowanie zabudowań Szpitala Specjalistycznego im. dr. J. Babińskiego w Krakowie i społecznego podejścia do działalności na jego terenie.

Małopolskie: chcą odczarować Kobierzyn, by nie kojarzył się tylko z ''psychiatrykiem''
Fundacja Revita Kraków-Kobierzyn chce, by nazwa Kobierzyn straciła pejoratywne znaczenie. Fot. Archiwum

Jak na łamach Gazety Wyborczej podaje Stanisław Kracik, dyrektor szpitala specjalistycznego im. dr. J. Babińskiego, w którym od stu lat leczeni są nerwowo i psychicznie chorzy - fundacja chce odczarować Kobierzyn. Obecnie można jeszcze usłyszeć hasło: ''Do Kobierzyna się Pani nadaje!''.

W celu ''odczarowania'' Kobierzyna zlikwidowano wszystkie ogrodzenia (z wyjątkiem jednego przy drodze), by obszar ten przestał kojarzyć się z miejscem zamkniętym, niebezpiecznym czy wykluczonym. Dodatkowo dziesięć razy w roku odbywa się zwiedzanie całego kompleksu z przewodnikiem - wycieczki te cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Tutejszy szpital psychiatryczny powstał w 1917 r. w oparciu o popularną wówczas koncepcję samowystarczalnego miasta ogrodu. Znajduje się tu około 60 budynków, oprócz pawilonów chorych też teatr, kaplica, willa dyrektora, okazały budynek administracyjny. Całość wpisana jest na listę zabytków.

Więcej: www.krakow.wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum