Małopolskie: badają pracowników DPS-ów na obecność SARS-CoV-2

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 maja 2020 20:55

Wyniki badań w kierunku koronawirusa, prowadzonych od poniedziałku wśród pracowników 12 małopolskich domów pomocy społecznej, są negatywne - poinformowało w piątek biuro prasowe wojewody małopolskiego. Wykonano 421 testów.

Na razie wykonano 421 testów Fot. Shutterstock

Wojskowa karetka wymazowa odwiedziła do tej pory DPS-y w powiatach: wielickim, brzeskim, myślenickim i limanowskim. Badania - jak podało biuro wojewody - przebiegają bardzo sprawnie, średnio dziennie udaje się pobrać ponad 100 wymazów. Kolejne badania w toku.

Decyzją wojewody małopolskiego Piotra Ćwika projekt profilaktycznych badań dla pracowników DPS-ów ruszył w poniedziałek. Do tego celu została wykorzystana dodatkowa wojskowa karetka działająca w ramach wojskowych zespołów interwencji kryzysowej, utworzonych w każdym województwie na mocy decyzji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Wymazy pobiera personel medyczny 11. Małopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej; testy wykonuje laboratorium Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. W realizacji projektu uczestniczy Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie oraz Wydział Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie.

Badania nie obejmą powiatu bocheńskiego, ponieważ tam już trwają sukcesywne badania pracowników i mieszkańców DPS w Bochni. W tej placówce w drugiej połowie kwietnia stwierdzono obecność koronawirusa u co najmniej 50 pracowników i podopiecznych.

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum