Małopolskie: Uzdrowisko Rabka uruchomiło poradnię zaburzeń pamięci

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2012 12:11

Z myślą o coraz większej liczbie osób dożywających sędziwego wieku Uzdrowisko Rabka S.A. otworzyło poradnię zaburzeń pamięci. Wcześniej placówka uruchomiła poradnię geriatryczną.

Małopolskie: Uzdrowisko Rabka uruchomiło poradnię zaburzeń pamięci

Jak wyjaśnia dr Marcin Walter z poradni zaburzeń pamięci, wiek geriatryczny to czas zaburzeń funkcji poznawczych, takich jak: planowanie, pamięć, liczenie, konstruowanie, rozumienie, czytanie, zapamiętywanie, orientacja w czasie i miejscu.

Następuje znaczny spadek sprawności poznawczej, co utrudnia życie nie tylko osobie starszej, ale także jej najbliższym.

Dr Walter wskazuje, że  w Polsce zdiagnozowanych jest około 250 tys. osób z chorobą Alzheimera. Szacuje się, że kolejne 150 tys. nie wie o swoim problemie. Najwięcej zachorowań odnotowanych jest po 60 roku życia. Ich liczba podwaja się z każdą dekadą.

W opinii specjalisty na Podhalu dochodzi w tym zakresie do wielu zaniedbań w leczeniu.

- Pacjent trafia do lekarza z reguły w zaawansowanym stadium choroby, gdy nie jest już mowy o samodzielnym funkcjonowaniu w społeczeństwie - podkreśla lekarz. - Tymczasem stany o małym lub średnim stopniu zaawansowania można leczyć, a bardziej zaawansowane - spowolnić - dodaje. 

- Z pacjentami mającymi problemy z pamięcią pracujemy poprzez terapię i ćwiczenia: muzyczne, graficzne, orientacyjne, robimy testy, ćwiczymy funkcje językowe, myślenie - wyjaśnia specjalista.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum