Małopolski NFZ też chwali się skróceniem kolejek na zabieg usunięcia zaćmy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 24 lipca 2019 14:31

Małopolski oddział NFZ szacuje, że dzięki zniesieniu od 1 kwietnia limitowania finansowego zabiegu usunięcia zaćmy, średni czas oczekiwania na ten zabieg skróci się w ciągu tego roku do miesiąca w przypadkach pilnych, do około roku w przypadkach stabilnych.

Małopolski NFZ też chwali się skróceniem kolejek na zabieg usunięcia zaćmy
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Dyrektor małopolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska podała podczas środowej konferencji prasowej, że w tym województwie są już podmioty, gdzie w trybie pilnym pacjenci praktycznie nie czekają na zabieg usunięcia zaćmy.

- Jeśli patrzymy na to nawet z perspektywy ubiegłego roku, to bardzo się zmniejszyła liczba pacjentów oczekujących na zabieg - jest ich około 10 tysięcy mniej - zaznaczyła dyrektor małopolskiego NFZ.

Przypomniała, że w ubiegłym roku tamtejszy NFZ wydał na zabiegi usuwania zaćmy 53 mln zł. W tym roku - planuje dyrekcja Funduszu - kwota ta zbliży się do 60 mln zł.

Fryźlewicz-Chrapisińska zaznaczyła, że na zmniejszenie liczby oczekujących pacjentów wpływ ma także zmiana związana z trybem przeprowadzania zabiegów - obecnie ponad 96 procent operowanych jeszcze tego samego dnia po zabiegu usunięcia zaćmy wychodzi do domu. Przypadki dłuższego przebywania w szpitalu są sporadyczne.

- Taki sposób organizacji świadczeń pozwala skrócić czas oczekiwania, wpływa na przyjęcie większej liczby pacjentów i niższy koszt ich hospitalizacji, a także pozwala pacjentowi wrócić w dniu zabiegu do domu - oceniła dyrektor NFZ.

Według niej coraz mniej Małopolan wyjeżdża na Słowację i do Czech, aby w tamtejszych ośrodkach wyleczyć zaćmę. O ile w ostatnich latach było to po ok. trzy tysiące osób rocznie, to w tym roku - zapowiedziała dyrektor - ich liczba nie powinna przekroczyć dwóch tysięcy.

- Dla nas to też jest priorytet, żeby polscy pacjenci korzystali z polskich szpitali - zaznaczyła.

Według danych NFZ w pierwszym półroczu 2019 r. małopolskie placówki wykonały 12 728 zabiegów, czyli o 1 746 więcej niż w 2018 r., przy czym znaczący wzrost wykonania nastąpił w drugim kwartale - o ponad tysiąc zabiegów - co jest wynikiem zniesienia limitów w zabiegach usunięcia zaćmy.

Największą placówką w Małopolsce wykonującą zabiegi usunięcia zaćmy jest Wojewódzki Szpital Okulistyczny w Krakowie. Jak zaznaczyła Ilona Pawlicka, dyrektor tego szpitala i konsultant wojewódzki ds. okulistyki, w poprzednich latach pacjenci czekali na ten zabieg nawet po kilka lat; obecnie czas oczekiwania w przypadkach stabilnych spadł do roku. Ponadto praktycznie wszystkie zabiegi w tej placówce są wykonywane w trybie jednodniowym.

- Przejście na taką pracę wymagało bardzo dużej zmiany, bo pacjent w takim trybie musi być od razu całkowicie przygotowany do zabiegu - musi mieć gotową dokumentację, przeprowadzone badania, wybrane i przygotowane soczewki - zaznaczyła Pawlicka. Według niej w trybie jednodniowym przyjmowanych jest do szpitala ponad 20 osób dziennie.

Czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy skrócił się w Wojewódzkim Szpitalu Okulistycznym o 150 dni, a liczba czekających pacjentów zmniejszyła się z prawie 9 tysięcy do ok. 6,5 tysiąca.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum