Małopolska: zmiany w nocnej opiece zdrowotnej - sprawdź

Autor: NFZ/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2014 17:52

Małopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że od 1 kwietnia br. zmieniają się realizatorzy świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w niektórych rejonach województwa.

Mieszkańcy Małopolski mają do dyspozycji 50 palcówek w całym województwie. Zmieniło się 11 placówek.

W informacji przekazanej mediom (patrz załączony link do strony NFZ) małopolski NFZ podał dane dotyczące m.in. lokalizacji placówek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz obligatoryjnej liczby lekarzy na dyżurze. 

Nocna i świąteczna opieka zdrowotne to przedłużenie świadczeń lekarskich i pielęgniarskich podstawowej opieki zdrowotnej.

Jak przypomina Aleksandra Kwiecień z biura rzecznika prasowego MOW NFZ, pomoc świadczona jest codziennie, po godzinach pracy przychodni, od godz.18.00 do godz. 8.00 rano następnego dnia. Opieka całodobowa działa również przez 24 h na dobę w soboty 
i niedziele, a także w dni świąteczne i inne dni ustawowo wolne od pracy.

Świadczenia obejmują lekarską i pielęgniarską opiekę ambulatoryjną, która jest świadczona w wybranej przez Pacjenta placówce oraz nocną pomoc wyjazdową (polega ona na udzielaniu świadczeń zdrowotnych w domu ubezpieczonego oraz zapewnienie mu w razie potrzeby ciągłości leczenia).

Pacjent przed wizytą może sprawdzić, ilu lekarzy przyjmuje w wybranej placówce, a także czy w trakcie dyżuru będzie tam lekarz pediatra.

Biuro prasowe małopolskiego NFZ podaje, że w przypadku konieczności wizyty lekarza w domu pacjenta, musi on wezwać lekarza 
z placówki zabezpieczającej opiekę w jego rejonie zamieszkania. Jeśli sam zgłasza się do lekarza, może wybrać dowolne miejsce i lekarz nie ma prawa go odesłać.

Umowy z nowymi świadczeniodawcami zostały podpisane na 5 lat. 

Więcej: http://www.nfz-krakow.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum