Małopolska: za mało zespołów ratownictwa medycznego

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 11 listopada 2012 15:06

Ponad 30 tys. pacjentów przypada na jeden zespół ratownictwa medycznego w Małopolsce. Brakuje co najmniej 20 ambulansów.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli, w Małopolsce brakuje lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i dyspozytorów przy rosnącej liczbie wyjazdów karetek. Region na tle innych województw wypada najgorzej.

Tutaj na jeden zespół ratownictwa medycznego przypada niemal 30,3 tys. mieszkańców (111 zespołów na 3,4 mln Małopolan). To najwięcej w Polsce i zdecydowanie powyżej średniej, czyli 1 karetki na 25 tys. mieszkańców.

Sytuacja jest trudna w większości rejonów Małopolski. Tylko jedna karetka stacjonuje w Mszanie Dolnej. Gdy ratownicy jadą do wypadku w gminie Niedźwiedź, a w Mszanie ktoś umiera na zawał serca, ambulans jedzie np. z oddalonej o niemal 30 km Limanowej.

W Krajowym Związku Zawodowym Pracowników Ratownictwa Medycznego przyznają, że jest zbyt mało karetek. Urzędy wojewódzkie składają do Ministerstwa Zdrowia zapotrzebowania na dodatkowe zespoły ratunkowe, jednak najczęściej ze względu na brak pieniędzy dostają odmowę.

Zdaniem Wojciecha Werbickiego, przewodniczącego KZZRM nie powinno dochodzić do sytuacji, gdy jedna karetka przypada na 30 tysięcy mieszkańców czy więcej.

By osiągnąć średnią krajową 25 tys. osób na karetkę, trzeba byłoby utworzyć w Małopolsce 20 dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego: 11 podstawowych i 9 specjalistycznych.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum