Małopolska: trwa dyskusja nad organizacją ratownictwa medycznego

Autor: JJ/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2011 15:47

Dyrektorzy szpitali zrzeszonych w Stowarzyszeniu Szpitali Małopolski są przeciwni organizowaniu konkursów na ratownictwo medyczne.

Małopolska: trwa dyskusja nad organizacją ratownictwa medycznego

Obawiają się, że w walce o kontrakty niektórzy świadczeniodawcy będą oferować dumpingowe ceny. Ich zdaniem pogotowie,  tak jak na przykład straż pożarna, które jest w ciągłej gotowości, nie powinno być poddawane procedurom konkursowym.

Takie opinie padały podczas pierwszego w tej kadencji Konwent Starostów Województwa Małopolskiego w Skawinie.

Rozmawiano też o nierównej liczbie mieszkańców przypadających na jedną karetkę. W niektórych miejscowościach np. w Chrzanowie ma obsługiwać ponad 42 tys. osób, a w innych 19 tys., a przepisy o ratownictwie mówią o 30 tys. mieszkańców na jedną karetkę.

– Nie wszyscy starostowie zgadzali się z kryterium, który zastosowano w planie sieci przedstawionym przez wojewodę Kracika. W powiecie tarnowskim na przykład jedna karetka przypada na 60 tys. mieszkańców. Rozbieżność, więc w tym zakresie, w obrębie całego województwa jest bardzo duża – mówi portalowi rynek zdrowia.pl Anna Augustyniak, dyrektor Wydziału Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu.

Jej zdaniem, nie wszędzie też zostały zachowane standardy dostępności karetek, jakie są zapisane w ustawie

Przewidywane zmiany od 1 lipca w systemie ratownictwa powodują roszady stacjonowania karetek i ich zasięgu. Celem jest jak najlepsze wykorzystanie bazy karetek. Jednak nie na wszystkie zmiany proponowane przez wojewodę Stanisława Kracika starostowie chcą się zgodzić.

Adam Potocki, starosta chrzanowski, nie zgadza się na przykład na propozycję wojewody, która zakłada przesunięcie karetki ze Szpitala Powiatowego w Chrzanowie do podstacji w Babicach. Chce natomiast przesunięcia zespołu ratownictwa medycznego z krakowskiego pogotowia, które dotychczas zajmowało się pacjentami z gminy Alwernia.

Pogotowie ratunkowe w Chrzanowie obsługuje obecnie gminy Babice, Chrzanów, Libiąż i Trzebinia z wyłączeniem gminy Alwernia. Starosta chrzanowski uznał więc, że większą potrzebą jest zlokalizowanie podstacji w gminie Babice niż w gminie Trzebinia. Objęłaby ona swym zasięgiem sąsiednie gminy Libiąż i Alwernia, która dotychczas była obsługiwana przez podstację w Krzeszowicach.

Powiat zaznacza jednak, że w przypadku włączenia całego obszaru gminy Alwernia do rejonu obsługiwanego przez chrzanowskie pogotowie bezwzględnie potrzebny będzie czwarty zespół

– Przejęcie obsługi wymaga przesunięcia jednej karetki ze struktury organizacyjnej krakowskiego pogotowia ratunkowego do jego chrzanowskiego odpowiednika. W innym razie zwiększony obszar działania naszego pogotowia z dwoma zespołami ratownictwa medycznego będzie skutkować wydłużeniem czasu dojazdu do miejsca zdarzenia w gminie Alwernia – stwierdza starosta Adam Potocki.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum