Małopolska: trudna noc sylwestrowa dla pogotowia

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 stycznia 2019 11:23

Pogotowie ratunkowe interweniowało w sylwestrową noc w województwie małopolskim ponad 260 razy. Od około godziny pierwszej w nocy dyspozytorzy wysyłali karetki nieprzerwanie aż do godzin porannych. Dużym problemem dla zespołów ratownictwa medycznego były osoby pijane.

Małopolska: trudna noc sylwestrowa dla pogotowia

Jak poinformowała we wtorek (1 stycznia) Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, do poważniejszych interwencji na terenie woj. małopolskiego doszło m.in. w Oświęcimiu, gdzie mężczyzna podczas libacji alkoholowej został pchnięty nożem. W Poroninie pociąg potrącił pieszego - mężczyzna, przewieziony do zakopiańskiego szpitala, zmarł.

W Tylmanowej cztery osoby zostały ranne w wypadku samochodowym. Również cztery osoby zostały poszkodowane w pożarze domu w Andrychowie. W Krakowie do szpitala przewieziony został mężczyzna, który wypadł z okna drugiego piętra.

Zdecydowanie mniej osób niż w poprzednich latach doznało obrażeń związanych z użyciem fajerwerków - dyspozytornia pogotowia odnotowała jedynie kilka niezbyt poważnych oparzeń.

Największe natężenie zgłoszeń - relacjonuje rzeczniczka - rozpoczęło się około godziny pierwszej w nocy i od tej pory krakowscy dyspozytorzy wysyłali karetki nieprzerwanie aż do godzin porannych.

Zgłoszenia dotyczyły głównie miejsc publicznych i związane były ze spożyciem alkoholu. Najczęstsze z nich to urazy głowy, zranienia oraz urazy uniemożliwiające poruszanie się. Sporą liczbę pacjentów stanowili nietrzeźwi uczestnicy bójek.

- Dużym problemem dla zespołów ratownictwa medycznego były osoby pijane, które - jak się okazywało po przeprowadzeniu badania, nie wymagały interwencji medycznej. Tej nocy załogi krakowskich ambulansów były wyjątkowo narażone na agresywne zachowania ze strony pacjentów lub świadków zdarzenia - powiedziała Sieradzka. 


PAP - Rafał Grzyb

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum