Małopolska: ogłoszono „czarną listę przyjaciół smogu”

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2019 10:36

Krakowski Alarm Smogowy sporządził najnowszy ranking samorządów, które aktywnie walczą ze smogiem oraz tych, które robią niewiele lub nie zrobiły nic.

Małopolska: ogłoszono „czarną listę przyjaciół smogu”
FOT. anatoly_l/Flickr.com. (CC BY-SA 2.0)

„Czarną listę przyjaciół smogu” tworzą gminy: Bochnia (gmina wiejska), Bolesław (pow. dąbrowski), Borzęcin, Jodłownik, Lipnica Wielka, Łabowa, Łapanów, Łososina Dolna, Mędrzechów, Moszczanica, Olesno, Raciechowice, Racławice oraz Zawoja.

Z danych zebranych przez Małopolski Urząd Marszałkowski wynika, że w latach 2017-2018 na terenie gmin będących w ogonie rankingu nie zlikwidowano ani jednego "kopciucha". Na czarnej liście za ten okres są figurują także podkrakowskie Mogilany, ale wedle informacji uzyskanych przez KAS w gminie tej doszło w 2019 roku do przełomu: usunięto 95 starych trujących kotłów.

W wymienionym okresie najwięcej trujących palenisk udało się zlikwidować w Krakowie (10370). Wiceliderem walki ze smogiem była Wieliczka (525 palenisk w wymienionym okresie i kolejnych 363 w tym roku). Na trzecim miejscu było w poprzednich dwóch latach miasto Tarnów (512). 

Za niestosowanie się do przepisów obowiązującej w Małopolsce uchwały antysmogowej grozi mandat do 500 zł lub kara grzywny do 5000 zł. W Krakowie w ogóle nie wolno stosować paliw stałych. Kto poza Krakowem używa pieca lub kotła na węgiel lub drewno, nie spełniającego żadnych norm emisyjnych, musi go wymienić do końca 2022 roku. 

Więcej: gazetakrakowska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum