Małopolska: najmłodsza osoba zakażona koronawirusem ma 8 miesięcy, a najstarsza...

Autor: PAP • • 31 marca 2020 17:07

W Małopolsce badania potwierdziły dotychczas koronawirusa u 192 osób; najmłodsza ma 8 miesięcy, najstarsza - 91 lat. Większość chorych jest w stanie dobrym lub stabilnym. Stan siedmiu osób jest ciężki - poinformowała we wtorek (31 marca) po południu rzeczniczka wojewody Joanna Paździo.

Najmłodsz osoba z koronawirusem w Małopolsce ma 8 miesięcy; FOT. Materiały prasowe (zdjęcie ilustracyjne)

W rozmowie z PAP rzeczniczka wyjaśniła, że najmłodsza spośród dotychczasowych zakażonych to 8-miesięczna dziewczynka z Nowego Sącza; zgodnie z bieżącymi informacjami przebywa ona w izolacji domowej. Najstarsza z zarażonych w województwie pochodzi z powiatu proszowickiego i jest hospitalizowana.

Najwięcej zakażonych pochodzi z Krakowa (65 osób), powiatu wielickiego (35 osób) i powiatu krakowskiego (16 osób). Największą grupę wśród zakażonych stanowią osoby w przedziale wieku 41-50 lat (46 osób), a także 51-60 lat (37 osób) oraz 61-70 lat (29 osób). Wśród 192 potwierdzonych przypadków jest 95 mężczyzn i 97 kobiet.

Dotychczas w regionie zmarła jedna osoba z powodu COVID-19 - to 89-letni mieszkaniec powiatu krakowskiego. Mężczyzna, który cierpiał też na inne choroby, zmarł w szpitalu Myślenicach.

Spora część Małopolan, u których potwierdzono zakażenie, czuła się na tyle dobrze lub nie miała objawów, że pozostaje w izolacji. Hospitalizowani przebywają głównie pod opieką Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (61 osób), niewielka grupa jest też w Szpitalu Specjalistycznym im. S. Żeromskiego w Krakowie.

Większość z zakażonych jest w stanie dobrym lub stabilnym. Stan siedmiu osób jest ciężki.

Informacje o ozdrowieńcach, czyli o osobach niemających objawów choroby, ale mogących jeszcze zarażać (ozdrowieniec nie jest jeszcze osobą zdrową), przekazywane są do sanepidu przez szpitale. Dotychczas WSSE w Krakowie nie otrzymała takiej oficjalnej informacji. "Mamy nadzieję, że niebawem te dobre widomości zostaną przesłane do sanepidu, co niezwłocznie przekażemy także państwu" - powiedziała Paździo.

W regionie najczęstszym źródłem zakażenia jest kontakt z potwierdzonym przypadkiem. Część osób zakaziła się za granicą: we Włoszech, Austrii, Francji, USA, Norwegii, Anglii, Finlandii, Niemczech i w Meksyku.

Bywa - przekazała rzeczniczka - że w ramach postępowania epidemiologicznego na danym etapie nie jest możliwe jednoznacznie wskazanie konkretnej osoby, która jest źródłem zakażenia. W takich sytuacjach kwarantanną obejmowane są osoby z najbliższego otoczenia, ale postępowanie uwzględnia też jego rozszerzenie w toku dalszych ustaleń.

- To wszystko pokazuje, jak ważne jest stosowanie wszelkich możliwych środków ostrożności: minimalizowanie kontaktów, zachowywanie odległości od innych osób, niewychodzenie z domów bez potrzeby i przestrzeganie zasad higieny - zaznaczyła rzeczniczka wojewody zwracając uwagę na wspólną odpowiedzialność.

Do tej pory w Małopolsce wykonano blisko 3100 tys. badań laboratoryjnych. W laboratorium w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II badania trwają od 12 marca; do 31 marca zrobiono ich 1558. Badania prowadzi też Szpital Uniwersytecki w Krakowie - od 18 do 31 marca wykonano ich tam 1483. 40 badań przeprowadzono też w 5. Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Krakowie.

Beata Kołodziej (PAP)

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum