Małopolska: leczenie chorób płuc jednym z priorytetów Funduszu

Autor: Gazeta Krakowska/Rynek Zdrowia • • 17 września 2015 08:52

W 2016 roku leczenie chorób płuc będzie jednym z priorytetów Narodowego Funduszu Zdrowia, jednak już w tym roku na ten cel zostanie przeznaczonych ponad 70 mln zł.

Małopolska: leczenie chorób płuc jednym z priorytetów Funduszu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Na wszystkie szpitalne oddziały chorób płuc w Małopolsce MOW NFZ przeznaczy w tym roku 70 907 876 zł.

Oddziały te wykonują kompleksowe usługi diagnostyczne i lecznicze w pełnym zakresie w dziedzinie chorób układu oddechowego, m.in. nowotworów płuc, chorób opłucnej, nowotworów śródpiersia, zapalenia płuc i opłucnej, zatorowości płucnej, chorób obturacyjnych, takich jak astma czy POChP, chorób śródmiąższowych płuc.

Małopolskie oddziały pulmonologiczne zapewniają nowoczesną diagnostykę nie tylko w tak dużych ośrodkach jak Szpital Uniwersytecki czy Szpital Jana Pawła II w Krakowie, ale też w mniejszych placówkach. Np. przeprowadzenie bronchoskopii fluorescencyjnej - która pozwala na rozpoznanie nie tylko bardzo małych zmian nowotworowych w płucach i również stanów przedrakowych - możliwe jest w proszowickim szpitalu.

Pacjenci, którzy wymagają kompleksowej rehabilitacji pulmonologicznej - z powodu powikłań lub przedłużających się chorób płuc - mogą z niej korzystać w dwóch ośrodkach w warunkach stacjonarnych (Wojewódzki Szpital Chorób Płuc i Rehabilitacji w Jaroszowcu i Wojewódzki Szpital Rehabilitacyjny im. dra S. Jasińskiego w Zakopanem) lub na oddziałach dziennych, w wyjątkowych miejscach, bo pod ziemią, w kopalniach soli w Bochni i Wieliczce.

Więcej: www.gazetakrakowska.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum