Małopolska: jak rozmawiać o transplantacji?

Autor: mmkrakow.pl/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2009 09:24

Jak rozmawiać z rodzinami zmarłych, od których, można pobrać narządy do przeszczepu i w jaki sposób rozpoznać śmierć mózgu?

– W Małopolsce wskaźnik pobrań wynosi 0,3 na 1 mln mieszkańców. Średnia w Polsce wynosi 13,5. W Hiszpanii - 41 pobrań na 1 mln osób. Podobny wskaźnik jest w... województwie zachodnio-pomorskim – ocenia krajowy konsultant w dziedzinie transplantologii, prof. Wojciech Rowiński i podaje inne fakty:

Kraków pod względem pobrań narządów jest na ostatnim miejscu. W krakowskich szpitalach jest tylko dwóch lekarzy-koordynatorów. Liczba koordynatorów przekłada się na liczbę pobrań. 75 proc. przeszczepień to skutek pobrań z innych miast w Polsce, co zwiększa ryzyko operacji. Przy operacji serca maksymalny czas na dotarcie narządu do biorcy to 5 godzin. Kiedy pobranie jest z drugiego końca Polski rodzi się problem.

Warto również podkreślić rolę bądź istnienie koordynatorów transplantologicznych. Chodzi o przeszkolenie lekarzy anestezjologów bądź chirurgów, którzy byliby odpowiedzialni w szpitalu za działania mające na celu przeprowadzenie transplantacji, a przede wszystkim namówienie rodziny do tego, aby po śmierci bliskiej osoby zdecydowała się na przekazanie narządów. Należy pamiętać, że brany pod uwagę jest ten, kto nie wyraził sprzeciwu za życia.

Celem zwiększenia liczby pobrań narządów oraz liczby przeszczepów w Małopolsce w maju br. został zainicjowany Program „Partnerstwo dla Transplantacji”.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum