Małopolska: coraz więcej zakażonych, zajętych łóżek i wyjazdów karetek

Autor: PAP • Źródło: PAP29 listopada 2021 18:05

W Małopolsce nie było sytuacji, w której karetki nie miałyby obsady – poinformował w poniedziałek wojewoda Łukasz Kmita. Z przedstawionych przez niego danych wynika, że większość mieszkańców regionu wciąż nie jest w pełni zaszczepiona.

W Małopolsce niemal z dnia na dzień w szpitalach zwiększana jest liczba łóżek covidowych. Fot. Shutterstock
  • W małopolskich szpitalach obecnie jest 1994 pacjentów z COVID-19. Tydzień temu było ich 1508
  • W zeszłym tygodniu dzienny wzrost chorych na covid-19 w Małopolsce wynosił nawet 100 osób. Zwiększenie liczby łóżek odbywa się w regionie niemal każdego dnia
  • Porównując dane wrześniowe i listopadowe, w Małopolsce nastąpił wzrost wyjazdów zespołów ratownictwa aż o 38 proc.

Coraz więcej zarażonych i hospitalizowanych

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wskazał, że w regionie przybywa zakażonych koronawirusem i zwiększa się liczba hospitalizowanych, także pod respiratorami.

- Dzisiaj w małopolskich szpitalach mamy 1994 pacjentów z COVID-19. Dokładnie tydzień temu mieliśmy ich 1508. Pokazuje to, że liczba zajętych łóżek wzrosła o 486 - informował Kmita.

Wskazał, że dla chorych na COVID-19 nie są w tej chwili przeznaczane łóżka dla pacjentów onkologicznych, neonatologicznych i pediatrycznych. Takie działanie ma sprawić, że każdy ze szpitali będzie obciążony leczeniem chorych na koronawirusa w równomiernym stopniu.

- Chcemy, aby z jednej strony normalne, planowe operacje się odbywały, a z drugiej, żeby pacjenci z COVID-19 w najcięższym stanie mieli możliwość, ale przede wszystkim szansę na to, by wyjść na prostą - wyjaśnił wojewoda. Dodał, że małopolscy lekarze pomagają też chorym pochodzącym z innych regionów.

Prawie 2 tys. pacjentów na 2639 miejsc

Według dostępnych danych liczba pacjentów hospitalizowanych rośnie. - Mamy prawie 2 tys. pacjentów na 2639 przygotowanych miejsc - podkreślił Kmita. Dodał, że w zeszłym tygodniu dzienny wzrost chorych wynosił nawet 100 osób. Dodał, że zwiększenie liczby łóżek odbywa się niemal każdego dnia.

Zdaniem wojewody trwająca fala epidemii jest nieco inna niż poprzednie.

- W opinii lekarzy i ordynatorów osoby, które są w najcięższym stanie, to niezaszczepieni, więc kolejny mój apel do każdego z państwa o to, żebyśmy promowali szczepienia - powiedział wojewoda. Poinformował, że 44,6 proc. mieszkańców Małopolski jest zaszczepionych.

Wojewoda przekazał, że zwiększa się zużycie tlenu potrzebnego do obsługi urządzeń high-flow, jednak żaden ze szpitali i dostawców nie zgłaszał problemów z dostawami. Poinformował również, że jego nowym pełnomocnikiem ds. intensywnej terapii został lek. Wojciech Mudyna.

Coraz więcej wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego

Kmita zaznaczył też, że do pacjentów częściej wyjeżdżają zespoły ratownictwa medycznego.

- Wczoraj - są to dane najświeższe - mieliśmy 857 wyjazdów zespołów ratownictwa medycznego. Dokładnie miesiąc temu mieliśmy ich 689. Końcówką września - 619. Porównując dane wrześniowe i listopadowe, mamy wzrost wyjazdów zespołów ratownictwa aż o 38 proc. Znaczny ciężar przejęły dodatkowe zespoły ratownictwa, które uruchomiliśmy – poinformował Kmita.

- W Małopolsce nie było sytuacji, w której zespoły ratownictwa medycznego - czy to dodatkowe, czy klasycznie uruchomione - nie miałyby obsady - zapewnił.

Mówił też o obserwowanym przez kierowników SOR-ów i lekarzy zjawisku polegającym na tym, że część pacjentów odsyłana jest z podstawowej opieki zdrowotnej do szpitali oraz do miejsc nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

- Chciałbym przy tej okazji zaapelować do lekarzy pierwszego kontaktu, aby w sposób nieuzasadniony nie odsyłali pacjentów na SOR-y - mówił Kmita. Dodał: - Pacjent, który zgłasza się do lekarza, powinien mieć wykonane badanie w swoim ośrodku zdrowia.

Zaznaczył, że często zdarza się, że lekarze odsyłają pacjentów bezpośrednio na SOR-y i zapowiedział w tej sprawie interwencję w NFZ.

Czytaj: Koronawirus. 12 listopada. Alert koronawirusowy w czterech regionach

Czytaj: Małopolskie: trzy kolejne szpitale dla zakażonych SARS-CoV-2

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum