Małopolska: bezpłatne badania wykrywające tętniaka aorty brzusznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 05 września 2019 18:05

Osoby po 65. roku życia, szczególnie palące, z problemami oddechowymi i nadciśnieniem, mogą wziąć udział w ogólnopolskim programie bezpłatnych badań przesiewowych, pozwalających wykryć tętniaka aorty brzusznej. W Małopolsce można je wykonać w Szpitalu Jana Pawła II.

Małopolska: bezpłatne badania wykrywające tętniaka aorty brzusznej
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

- Częstość zachorowań zwiększa się powyżej 60. roku życia. Bardziej predysponowana jest płeć męska - 3,5-krotnie częściej dotyczy to mężczyzn - powiedział dr Mariusz Trystuła, kierownik oddziału chirurgii naczyń w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II.

To właśnie ta placówka jako jedyna w województwie małopolskim bierze udział w Ogólnopolskim programie badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej, finansowanym przez Ministerstwo Zdrowia. W jego ramach do następnego roku ma zostać zbadanych 30 tys. osób z całej Polski.

Jak przypomniał dr Trystuła, tętniak to poszerzenie średnicy naczynia, które może pojawiać się na każdym z nich. W przypadku tętniaka aorty brzusznej występują najbardziej negatywne objawy; jeśli pęknie, pojawia się bezpośrednie zagrożenie życia człowieka.

- Uwarunkowania są takie, że powyżej 65. roku życia chorują obie płcie - ale bardziej naciskamy na mężczyzn, bo oni są bardziej narażeni; także osoby z nadciśnieniem, palące, ze schorzeniami, trudnościami oddechowymi, bo kaszel powoduje zwiększenie ciśnienia w obrębie jamy brzusznej. To są osoby, które powinny uczestniczyć w programie - ocenił dr Trystuła. Jak dodał, na to schorzenie cierpieć może nawet od 1,5 do 5 proc. populacji.

W ramach programu wykonywane jest bezpłatne badanie ultrasonograficzne - proste, bezinwazyjne badanie przesiewowe, które pozwala lekarzowi zauważyć wszystkie patologie. Informacje o stanie zdrowia badanego zostają następnie przekazane do jego lekarza rodzinnego, a gdy jest to konieczne, szpital zajmuje się dalszą diagnostyką i leczeniem pacjenta.

Aby przystąpić do programu należy spełnić trzy z czynników ryzyka sercowo-naczyniowego. Wśród nich znajdą się m.in. palenie tytoniu, płeć męska i choroba wieńcowa. Rejestrować można się za pośrednictwem ogólnopolskiej infolinii: (22) 417 13 25.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum