Małopolska: "Lasy dla życia" - program dla niepełnosprawnych

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 13 grudnia 2014 10:01

Rehabilitacji i rekreacji osób niepełnosprawnych służy realizowany w Małopolsce projekt "Lasy dla życia". W tym roku korzystali z niego podopieczni krakowskich Domów Pomocy Społecznej, w przyszłym roku projekt ma być rozwijany.

Małopolska: "Lasy dla życia" - program dla niepełnosprawnych
Fot. Marcin Polak/Flickr.com (CC BY 2.0)

W ramach projektu, prowadzonego przez fundację Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych, organizowane są wyjazdy do lasów, podczas których niepełnosprawni mogą ćwiczyć z rehabilitantami, zjeść posiłek na łonie natury, zobaczyć pomniki przyrody i miejsca pamięci.

- Las powinien być dostępny dla wszystkich, także dla osób niewidzących czy poruszających się na wózku. W Małopolsce są już miejsca i ścieżki, gdzie niepełnosprawni mogą pojechać, żeby odpoczywać i korzystać z leczniczych właściwości lasu - mówiła koordynator projektu Joanna Tlałka z Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych.

40 niepełnosprawnych mieszkańców dwóch krakowskich DPS-ów oraz towarzyszący im wolontariusze, opiekunowie i terapeuci uczestniczyli w wycieczkach do Ojcowskiego Parku Narodowego, Doliny Grzybowskiej, Doliny Mnikowskiej oraz Puszczy Niepołomickiej. W ramach projektu odbyła się także leśna impreza integracyjna połączona z warsztatami i zajęciami sportowymi dla blisko 200 osób, powstał reportaż telewizyjny oraz film instruktażowy, z którego będą mogły korzystać inne placówki i organizacje wspierające niepełnosprawnych. Prowadzona jest strona internetowa lasydlazycia.info.

Jak podkreśliła Tlałka, projekt "Lasy dla życia" ma uświadomić społeczeństwu, że niepełnosprawni nie powinni być skazani na przebywanie w środowisku zamkniętym, często murów wielkiej aglomeracji, w mieszkaniu czy w grupach terapeutycznych, ale mają prawo i powinny korzystać z piękna i leczniczych właściwości przyrody. - Nawet osoby niepełnosprawne często nie uświadamiają sobie, jakie to ważne. My chcemy taką potrzebę u nich wzbudzić i zaproponować konkretne rozwiązania służące zdrowiu - dodała.

Do współpracy zaproszeni zostali pracownicy naukowi i studenci Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, leśnicy i pracownicy Lasów Państwowych, terapeuci i opiekunowie osób niepełnosprawnych. "Jest to projekt innowacyjny, mający na celu wypracowanie rozwiązań i metod możliwych do zastosowania na szerszą skalę" - mówił Bogusław Sobczak z Forum Rozwoju Inicjatyw Lokalnych.

Fundacja w przyszłym roku chce poszerzyć grono osób korzystających z tej formy wypoczynku i rehabilitacji. Leczniczy wpływ drzew i lasu na organizm ludzki potwierdzają badania naukowe. Substancje zawarte w liściach, kwiatach i korze wielu drzew mają właściwości bakteriobójcze, przeciwbólowe i przeciwzapalne, a soki i olejki poprawiają samopoczucie i dodają sił. Nie bez powodu najlepsze uzdrowiska są położone pośród lasów.

Według dr Krystyny Kuszewskiej, biolog z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w niektórych krajach, np. Japonii czy Stanach Zjednoczonych "Forest Therapy", czyli leczenie lasem oraz sylwoterapia (drzewoterapia), znajduje coraz bardziej powszechne zastosowanie w leczeniu i profilaktyce zdrowotnej. W Polsce jest stosowana np. w terapii stanów depresyjnych i lękowych u dzieci głęboko upośledzonych.

Elementy sylwoterapii wykorzystywane są m.in. w jednym z Ośrodków Szkolno-Wychowawczych w Koszalinie w pracy z dziećmi upośledzonymi w stopniu głębokim. Sylwoterapia sprawia, że dzieci niepełnosprawne lepiej i szybciej wypoczywają, stają się bardziej aktywne, lepiej pracują.

Realizacja projektu "Lasy dla życia" była możliwa dzięki wsparciu finansowemu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum