Małopolska: Koszyce nie będą miejscem stacjonowania karetki

Autor: Dziennik Polski/Rynek Zdrowia • • 14 lutego 2014 11:22

Od 1 kwietnia zmienią się lokalizacje ambulansów pogotowia ratunkowego w Małopolsce. Zgodnie z planem zaakceptowanym przez Ministerstwo Zdrowia karetka, która do tej pory stacjonuje całodobowo w Koszycach, zostanie przeniesiona do Proszowic i będzie dyżurować w godzinach 7-19.

Zdaniem Janiny Dobaj, dyrektor proszowickiego szpitala, zmiany będą korzystne. Karetka w Koszycach była bardzo mało wykorzystana. W porównania z tymi stacjonującymi w Proszowicach robiła trzy razy mniej kursów.

Z takim stanowiskiem zupełnie nie zgadza się wójt Koszyc Stanisław Rybak. Jego zdaniem decyzja wojewody może mieć fatalne skutki. Został wysłany w tej sprawie protest do wojewody, na który nie otrzymano na razie odpowiedzi.

Ze statystyk wynika, że od maja 2012 karetka koszycka wyjeżdżała 952 razy, natomiast z Proszowic odnotowano w tym samym czasie 2638 wyjazdów, a ze Słomnik 1676.

Umieszczenie karetki pogotowia w Koszycach miało skrócić czas dojazdu do położonych na krańcach powiatu miejscowości takich jak Przemyków, Piotrowice, czy Filipowice. Od Proszowic dzieli je odległość około 25-30 kilometrów. Jednak jeszcze niedawno droga z Proszowic do Koszyc była w opłakanym stanie i nie dało się nią przejechać. Teraz sytuacja się zmieniła.

Jednak wójt Rybak uważa, że liczba wyjazdów nie może mieć decydującego znaczenia w sytuacji, gdy chodzi o ludzkie życie.

Więcej: www.dziennikpolski24.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum